«Ժողովուրդ». Հեղուկ գազը թանկացել է, բենզինն՝ էժանացել
«Ժողովուրդ» օրաթերթն այս օրերին ահազանգեր էր ստանում վարորդներից, թե հանրապետության հեղուկ գազի լցակայաններում հեղուկ գազ ուղղակի չկա: «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ հեղուկ գազ ներկրվում է ոչ միայն Իրաքից, այլև Ռուսաստանից և Իրանից: Սակայն և՛ վարորդները և՛ ներկրողները պնդում են, որ իրանական հեղուկ գազը որակապես ցածր է. անգամ դեպքեր են գրանցվել, երբ մեքենաները այն օգտագործելու հետևանքով խնդիրներ են ունեցել:
«Ժողովուրդ» օրաթերթն ահազանգի հետքերով զրուցել է «Էքսպերտ Թեչ» ընկերության ղեկավար Մկրտիչ Տիգրանյանի հետ, որը նկատեցլ է, որ պատճառը կորոնավիրուսի տարածում թույլ չտալու նպատակով սահմանների փակ լինելն է: Մասնագետը վարորդներին խորհուրդ է տվել այս ընթացքում մեքենան շահագործել բենզինով. չէ՞ որ բենզինի գինն էլ աշխարհում ստեղծված իրավիճակի ֆոնին նվազում է։
Երեկվա դրությամբ որոշ բենզալցակայններում մեկ լիտր ռեգուլյար տեսակի բենզինը վաճառվել է 300 դրամով։ «Բենզինի հետ կապված ճգնաժամ չի լինի, պահեստավորած ունեն ներկրող ընկերությունները։ Իսկ հեղուկ գազի ոլորտը նոր է զարգանում, խոշոր բազաներ չկան կառուցված, որ մարդիկ ժամանակին պահեստավորեին, որ հիմա խնդիր չունենային», - նշել է նա։
Իսկ հեղուկ գազ ներկրող «Գազ Պրոպան» ընկերությունից թերթին հայտնել ոն. «Այս պահին «Գազ Պրոպանի» բոլոր գազալցակայաններում հեղուկ գազ առկա է։ Մի քանի օր առաջ չի եղել, չենք ունեցել։ Այս պահին խնդիր չունենք»:

«Жоховурд»: Сжиженный газ подорожал, а бензин подешевел
Газета «Жоховурд» пишет, что водители сообщают в эти дни о том, что на заправочных станциях республики нет сжиженного газа. По сведениям издания, сжиженный газ импортируется не только из Ирака, но и из России и Ирана, однако водители утверждают, что иранский сжиженный газ хуже по качеству, и были даже случаи, когда после его заправки машины выходили из строя.
В беседе с корреспондентом газеты руководитель компании «Эксперт Теч» Мкртич Тигранян отметил, что причина в закрытии границ из-за распространения коронавируса. Специалист посоветовал водителям перейти на бензин, поскольку цена на бензин снижается на фоне создавшейся ситуации в мире.
По состоянию на вчерашний день литр бензина марки «Регуляр» продавался на заправочных станциях за 300 драмов. «Кризиса с бензином не будет, у импортирующих компаний есть запасы. А сфера сжиженного газа только развивается, нет крупных баз для хранения газа, чтобы люди могли своевременно запастись и не сталкиваться сейчас с проблемами», - отметил он.
Из компании «Газ Пропан», импортирующей сжиженный газ, сообщили изданию: «В данный момент на всех заправочных станциях компании есть газ. Несколько дней назад не было, но сейчас проблем нет».