Ճապոնիայի ԱԳՆ-ն կոչ է անում հրաժարվել 49 երկիր մեկնելուց (РИА Новости)
Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարությունը ներկայացրել է կորոնավիրութսով վարակի պանդեմիայի պատճառով ուղևորությունների համար «երրորդ մակարդակի» վտանագով 49 երկրի ցանկը, որոնց մեջ մտնում են ԱՄՆ-ն, ԵՄ երկրները, Չինաստանը, Հարավային Կորեան և կոչ արել քաղաքացիներին լիովին հրաժարվել նշված շրջաններ մեկնելուց:
Այդ ցանկից դուրս երկրների համար գործում է «երրորդ մակարդակը», որի համաձայն ճապոնացիներին խորհուրդ է տրվում խուսափել այնտեղ այցելություններից՝ առանց անհրաժեշտության:
Ամբողջական ցանկը զետեղված է գերատեսչության կայքում:
Ինչպես հայտնում է NHK հեռուստաալիքը՝ ԱԳ նախարար Տոսիմիցու Մոտեգին նշել է, որ վտանգավորության մակարդակի բարձրացման մասին որոշումն ընդունվել է պանդեմիայի պայմաններում քաղաքացիների առողջության պահպանման անհրաժեշտությունից:

МИД Японии призвал полностью отказаться от поездок в 49 стран (РИА Новости)
МИД Японии объявил о введении "третьего уровня" опасности поездок для 49 стран мира, в том числе США, стран ЕС, Китая и Южной Кореи, в связи с пандемией коронавирусной инфекции и призвал граждан полностью отказаться от выезда в указанные регионы, для стран вне данного списка действует "второй уровень", согласно которому японцам советуют избегать поездок туда без особой необходимости.
Полный список рекомендаций опубликован на сайте ведомства. На данный момент Россия не была включена в список стран, для которых действует "третий уровень" опасности. Всего шкала подразумевает четыре степени опасности, где "первый" - самый мягкий, а "четвертый" предусматривает вынесение рекомендации об эвакуации.
Как передает телеканал NHK, во вторник глава МИД Японии Тосимицу Мотэги заявил, что решение о повышении уровня опасности было принято, "исходя из необходимости максимальной защиты здоровья и жизни соотечественников" в условиях пандемии.