Ծածուկ նիստ եք հրավիրում, որ պատգամավորները չհասցնեն գան, ամոթ ձեզ, է՞ս չեք դուք․ Էդմոն Մարուքյան
Ժամը 17:00-ի արտահերթ նիստի մասին ԼՀ խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանին տեղեկացրել են 17:05-ին, Ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ ասաց ԼՀ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«ԱԺ նիստի ավարտից հետո բոլորս գնում ենք մեր գործերով, կոնկրետ ես եկել եմ տուն և 17:05-ին Գևորգ Գորգիսյանին է զանգել աշխատակազմի ղեկավարը և տեղեկացրել, որ ժամը 17:00-ին արտահերթ նիստ է։ Ամեն ինչ ունի սահմաններ, կարծում եմ, և սա իրականում բոլոր սահմաններն է ացնում։
ԱԺ-ն ունի նախագահ, փոխխոսնակներ, ղեկավարություն։ Օրինակ՝ Լիլիթ Մակունցը, և օրինակ՝ ԱԺ ղեկավարությունը, ժամը 16:00-ին գիտեին չէ՞, որ նիստ է լինելու, կարո՞ղ էին մեզ տեղեկացնել, որ գնայինք նիստին, կարծում եմ՝ կարող էին։
Այսինքն՝ նիստ են հրավիրում մարդիկ ու նիստից հինգ րոպե հետո զանգում են ընդդիմությանն ու ասում, որ արտահերթ նիստ կա։ Նախորդ արտահերթ նիսերի դեպքում, որոնք գումարվել են երկոյան ժամերին, ինձ զանգել է Արարատ Միրզոյանը, սա է ձևը», - ասաց Մարուքյանն՝ ավելացնելով.
«Դուք ծածուկ նիստ եք հրավիրում և 17:05-ին տեղեկացնում, որ պատգամավորները չհասցնեն գան ու ելութ ունենան, ամոթ ձեզ, է՞ս չեք դուք»։
Նա ընդգծեց՝ աշխատակազմում իրենց օգնականները լրագրողներից են տեղեկացել նիստի սկզբից հինգը րոպե առաջ, ինչի պարագայում անհնար է խմբակցությունը հավաքել։
Մարուքյանն ընդգծեց, որ նախագիծը կապ չունի կորանվիրուսի հետ, այն մտահոգիչ է ու ԼՀԿ մտահոգություններն այդպես էլ չեն փարատվել, դրա համար էլ դեմ են քվեարկել։
«Աշխարհում կա պրակտիկա, երբ խորհրդարանը մի բան մերժում է, իշխանությունը դա երկրորդ անգամ չպետք է բերի։ Հիմա ունենք իրավիճակ, երբ խորհրդարանը մերժել է, կառավարությունը նորից բերել է, որ զոռբայությամբ անցնի», - ասաց Մարուքյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր խորհրդարանում երկրորդ ընթերցմամբ «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը չէր ընդունվել։ Ընդդիմությունը չէր մասնակցել քվեարկությանը, իսկ իմքայլական պատգամավորների ձայները՝ 65 ձայն, բավարար չէին նախագծի ընդունման համար։
Հիշեցնենք, որ երկրորդ ընթերցումից հետո ԱԺ-ն գումարեց ևս մեկ արտահերթ նիստ նույն նախագիծը քննարկելու համար, որի արդյունքում նախագիծը առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց՝ նիստին ներկա միայն իշխանական պատգամավորների ձայներով։ Նախագծի երկրորդ ընթերցումը կլինի այսօր ժամը 21:30-ին։

Эдмон Марукян: Вы тайно созвали заседание, чтобы депутаты не успели прийти и выступить. Позор Вам!
Секретарь фракции «Светлая Армения» Геворк Горгисян только в 17:05 был проинформирован о внеочередном заседании, которое должно было начаться в 17:00, заявил в прямом эфире на своей странице в Facebook руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян.
«После окончания заседания парламента все уходят по своим делам, я конкретно вернулся домой и в 17:05 Геворку Горгисяну позвонили и сообщили, что в 17:00 состоится внеочередное заседание. У всего есть предел, считаю, что это уже переходит все правовые рамки.
У парламента есть спикер, вице-спикеры, руководство. К примеру, Лилит Макунц, руководство парламента в 16:00 знали, что будет заседание, ведь могли сообщить нам, чтобы мы успели пойти на заседание. Считаю, что могли.
То есть, люди созывают заседание и через пять минут после этого звонят оппозиции и говорят, что проходит внеочередное заседание. В случае предыдущих внеочередных заседаний, которые были созваны в вечерние часы, мне звонил Арарат Мирзоян, это правильная форма», - сказал Эдмон Марукян, добавив:
«Вы тайно созвали заседание и только в 17:05 сообщаете об этом, чтобы депутаты не успели прийти и не смогли выступить. Позор вам, это ваше лицо».
Эдмон Марукян подчеркнул, что этот законопроект абсолютно не связан с коронавирусом и вызывает обеспокоенность. Он отметил, что обеспокоенность фракции «Светлая Армения» не была рассеяна, поэтому они проголосовали против.
«В мире есть практика, когда парламент отклоняет какой-то проект, то власти не представляют его снова в парламент. Сейчас у нас сложилась ситуация, когда парламент отклонил законопроект, а правительство снова представило его и хочет насильно провести», - сказал Эдмон Марукян.
Отметим, что парламент Армении сегодня не принял во втором чтении пакет законопроектов о внесении поправок в законы «О правовом режиме чрезвычайного положения» и «Об электронной связи», которые предусматривали сбор необходимой информации через смартфоны для выяснения места абонента в условиях режима чрезвычайного положения. Парламентская оппозиция не участвовала в голосовании, а 65 голосов депутатов от правящего блока «Мой шаг» были недостаточны для принятия законопроекта.
Парламент Армении снова созвал внеочередное заседание для обсуждения этого пакета законопроектов во втором чтении. Он будет обсуждаться сегодня в 21:30.