ՀԿԵ-ն շարունակում է ապահովել երկաթուղային բեռնափոխադրումների իրականացումը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը շարունակում է ապահովել Հայաստանի տնտեսության՝ անխափան բեռնափոխադրումների պահանջարկը: Այս տարվա առաջին եռամսյակում ընկերությունը արտահանման և տեղական հաղորդակցություններում փոխադրել է 708 հազար տոննա բեռ, ինչը 8,6% գերազանցում է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Չնայած Վրաստանի տարածքում առկա ավտոբեռնափոխադրումների խնդիրներին՝ երկաթուղային բեռնափոխադրումներն այդ երկրի տարածքում իրականացվում են անխափան: ՀԿԵ-ն ապահովում է ռազմավարական նշանակություն ունեցող հացահատիկային բեռների և նավթամթերքների ներմուծումը:
Ընկերության աշխատակիցները շարունակում են սպասարկել բեռնափոխադրումների գործընթացը՝ պահպանելով մարտի 16-ից կառավարության որոշումով սահմանված արտակարգ դրության և պարետի կողմից իրականացվող միջոցների պահանջները: Ընկերության ձեռնարկություններում ապահովվում են պարետի կողմից պահանջվող սանիտարահամաճարագային նորմերը:
Վերահսկող մարմնի հետ համաձայնեցումից հետո՝ Հարավկովկասյան երկաթուղին որոշ սահմանափակումներ է կիրառել ուղևորափոխադրումների ոլորտում, չեղարկելով Երևան-Թբիլիսի-Երևան միջազգային գնացքը և Երևան-Գյումրի-Երևան արագընթաց գնացքները: Միջքազաքային ավտոմոբիլային փոխադրումների արգելքի և ուղևորահոսքի կրճատման պայմաններում ընկերությունը շարունակում է մատուցել միջքաղաքային ուղևորափոխադրումների ծառայութնուններ՝ Երևան-Գյումրի-Երևան, Գյումրի-Երևան-Գյումրի, Երևան-Երասխ-Երևան և Երևան-Արաքս-Երևան ուղղություններով:
Այս բարդ շրջանում Հարավկովկասյան երկաթուղին շարունակելու է կատարել Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ իր պայմանագրային պարտավորությունները՝ խստորեն պահպանելով արտակարգ դրության պահանջները:

ЮКЖД продолжает обеспечивать экономику Армении железнодорожными перевозками
Компания «Южно-Кавказская железная дорога» продолжает обеспечивать экономику Армении бесперебойными грузоперевозками. В I квартале текущего года компания перевезла в местном и внешнем сообщении 708 тысяч тонн грузов, что больше аналогичного показателя 2019 года на 8,6%.
Несмотря на сложности с транзитом автомобильных грузов в Грузии, железнодорожные грузоперевозки по территории этой страны осуществляются в бесперебойном режиме. В импортном сообщении ЮКЖД обеспечивает перевозку таких грузов стратегического назначения, как зерновые и нефтепродукты.
Сотрудники компании продолжают обеспечивать технологический процесс перевозок с учетом всех предпринимаемых комендантом мер и требований чрезвычайного положения, введенного правительством Армении с 16 марта текущего года. На предприятиях компании введены все требуемые комендантом санитарно-эпидемиологические нормы.
При согласовании с курирующим правительственным органом компания ввела некоторые ограничения в сфере пассажирских перевозок, отменив международный поезд Ереван-Тбилиси-Ереван и скорые электропоезда между Ереваном и Гюмри. В условиях отмены междугородних автомобильных перевозок и сокращения пассажиропотока компания продолжает предоставлять услуги междугороднего пассажирского сообщения в направлениях Ереван-Гюмри-Ереван, Гюмри-Ереван-Гюмри, Ереван-Ерасх-Ереван и Ереван-Аракс-Ереван.
ЮКЖД продолжит ответственное выполнение своих договорных обязательств перед Республикой Армения в этот сложный период в полном объеме и в соответствии с требованиями чрезвычайного положения, введенного правительством страны с 16 марта.