Կորոնավիրուսի դեմ կոճապղպեղի (իմբիր) և կիտրոնի արդյունավետությունն ապացուցված չէ. ԱՀԿ (РИА Новости)
Կոճապղպեղ և կիտրոն կարելի է օգտագործել առողջության պահպանման համար, սակայն դրանց բուժական արդյունավետությունը COVID-19-ի դեմ ապացուցված չէ, հայտարարել է առողջապահական ոլորտում արտակարգ դրության հարցերով ԱՀԿ-ի ծրագրի տնօրեն Մայքլ Ռայանը՝ Ժնևում կայացած մամուլի ասուլիսում:
«Այն ամենը, ինչն օգնում է մեզ ավելի լավ զգալ, այն ամենը, ինչը վստահություն է տալիս և այն ամենը, ինչը համարում եք ոչ վնասակար, անխոս կարող է դրական ազդեցություն ունենալ առողջության վրա: Բայց դա նույնը չէ, ինչ ասելը, որ սա արդյունավետ է հիվանդության դեմ: Այս պահի դրությամբ չկա որևէ թերապիա, որի արդյունավետությունը COVID-19-ի դեմ պայքարում հաստատված է», - ասել է նա՝ ի պատասխան հարցի՝ օգնու՞մ է կոճապղպեղը (իմբիր-խմբ.) պաշտպանվել կամ ապաքինվել նոր կորոնավիրուսից:
Ռայանը հիշեցրել է, որ ԱՀԿ-ն ներկայումս իրականացնում է COVID-19-ի դեմ առավել խոստումնալից դեղամիջոցների լայնածավալ փորձարկումներ:
«Այսպիսով, ես խորհուրդ կտամ մարդկանց, եթե ունեն նախընտրած միջոցներ, ինչպիսիք են կիտրոնը, կոճապղպեղը կամ մեղրը, շարունակեն օգտագործել դրանք հիվանդության ընթացքում: Բայց եկեք չհաստատենք ենթադրությունները, թե որևէ բան կարող է բուժել COVID-19-ը: Այս պահին չկա ապացուցված թերապիա», - ավելացրել է նա:
2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Չինաստանի իշխանություններն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը տեղեկացրել են անհայտ թոքաբորբի բռնկման մասին երկրի կենտրոնական մասում գտնվող Ուհան քաղաքում (Հուբեյի նահանգ): Մասնագետները պարզել են, որ հիվանդության հարուցիչը նոր կորոնավիրուսն է, ավելի ուշ հիվանդությունը պաշտոնապես անվանվել է COVID-19:

Лечебный эффект имбиря и лимона против коронавируса не доказан - ВОЗ (РИА Новости)
Есть имбирь и лимон для поддержания здоровья можно, однако лечебный эффект этих продуктов против коронавирусной инфекции COVID-19 не доказан, заявил на брифинге в Женеве директор программы ВОЗ по чрезвычайным ситуациям в области здравоохранения Майкл Райан.
"Все, что помогает нам чувствовать себя лучше, все, что придает уверенность и все, что вы считаете не опасным, безусловно, может иметь позитивное влияние на здоровье. Но это не одно и то же, что говорить, что это эффективно против заболевания. На данный момент не существует терапии, эффективность которой в борьбе с COVID-19 подтверждена", - сказал он в ответ на вопрос, помогает ли имбирь защититься или вылечиться от нового коронавируса.
Райан напомнил, что в настоящее время ВОЗ проводит крупномасштабное тестирование наиболее перспективных лекарств против COVID-19.
"Так что я бы посоветовал людям, если у них есть любимые средства, как лимон, имбирь или мед, продолжать поддерживать ими себя во время болезни. Но давайте не будем делать бездоказательные предположения, что что-либо может вылечить от COVID-19. На данный момент подтвержденной терапии не существует", - добавил он.