ԱՀԿ-ն կանխատեսել է, որ առաջիկա օրերին կորոնավիրուսի դեպքերի թիվն աշխարում կհասնի միլիոնի (РИА Новости)
01/04/2020 22:42
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Թեդրոս Գեբրեսիուսը հայտարարել է, որ մոտ ժամանակներում աշխարհում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը կգերազանցի մեկ միլիոնը, հայտնում է РИА Новости-ն:
Չորեքշաբթի Ժնևում տեղի է ունեցել կազմակերպության մամուլի ասուլիսը:
«Վերջին շաբաթում մահացությունների թիվը կրկնապատկվել է: Առաջիկա մի քանի օրերի ընթացքում մենք կհասնենք COVID-19-ով վարակի հաստատված դեպքերի 1 միլիոնանոց ցուցանիշի, նաև կգրանցվի 50 հազար մահ», - նախազգուշացրել է Գեբրեսիուսը:
2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Չինաստանի իշխանություններն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը տեղեկացրել են երկրի կենտրոնական մասում գտնվող Ուհան քաղաքում (Հուբեյի նահանգ) անհայտ թոքաբորբի բռնկման մասին: Մասնագետները պարզել են, որ հիվանդության հարուցիչը նոր կորոնավիրուսն է: Ավելի ուշ հիվանդությունը պաշտոնապես անվանել են COVID-19:

Достигнет миллиона. ВОЗ заявила о предстоящем росте случаев COVID-19 (РИА Новости)
Гендиректор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус заявил, что в ближайшее время число зараженных коронавирусом в мире превысит один миллион человек, передает РИА Новости.
В среду состоялась пресс-конференция организации в Женеве.
"Число смертей увеличилось больше чем вдвое за последнюю неделю. В ближайшие несколько дней мы достигнем цифры в 1 миллион подтвержденных случаев COVID-19 и 50 тысяч смертей", – предупредил Гебрейесус.
Власти Китая 31 декабря 2019 года проинформировали Всемирную организацию здравоохранения о вспышке неизвестной пневмонии в городе Ухань в центральной части страны (провинция Хубэй). Специалисты установили, что возбудителем болезни стал новый коронавирус, позже заболевание получило официальное название COVID-19.