Ինչո՞ւ է Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվն ավելի քիչ, քան Հայաստանում. պարզաբանում է նախարարը
02/04/2020 14:08
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադարձավ հարցին՝ ինչու է հարևան Վրաստանում կորանվիրուսով վարակվածների թիվն անհամեմատ ցածր Հայաստանից։
«Դա, իհարկե, նախ մեր գործընկերների աշխատանքի արդյունքն է, որը պետք է բարձր գնահատել, բայց նաև համաճարակաբանական հետքի խնդիր կա, նաև՝ երջանիկ պատահականության, որ իրենց մոտ 500 հոգանոց արտադրամասում կամ 100 հոգանոց խնջույքի ժամանակ վարակ չի եղել, դրա համար իրենց մոտ թվերը փոքր են։ Հույս ունեմ՝ այսդպես էլ կշարունավի մեր բարեկամ երկրում, և հույս ունեմ, որ մենք նույնպես կկարողանանք պահել մեր թվերը եղած թվերի շրջանակներում», - ասաց նախարարը։
Միևնույն ժամանակ Թորոսյանն ընդգծեց, որ թե՛ Վրաստանը, թե՛ Հայաստանը հիմա չունեն տուրիստական հոսք, երկուսի դեպքում էլ ներգնա բոլոր ճանապարհները փակ են՝ բացառությամբ սեփական քաղաքացիների վերադարձի համար։
«Մենք նույն մեխանիզմներն ենք օգտագործում։ Նույնը կարելի է ասել բեռնափոխադրումների մասին», - ասաց նա։

Почему в Грузии число зараженных COVID-19 меньше, чем в Армении
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян обратился сегодня в ходе встречи с журналистами к вопросу, почему в соседней Грузии число зараженных коронавирусной инфекцией COVID-19 несравнимо меньше Армении.
«Это, конечно, результат работы наших коллег, которая достойна высокой оценки, но есть также проблема цепочки эпидемиологического следа и случайностей. По счастливой случайности в Грузии не была зафиксирована инфекция на предприятии, где работают около 500 человек, или на банкете с участием 100 человек. Поэтому у них цифры ниже. Надеюсь, что в нашей дружественной стране сохранятся такие же темпы, надеюсь также, что мы сможем удержать наши цифры в пределах уже существующих», - сказал министр.
При этом Арсен Торосян подчеркнул, что и в Грузии, и в Армении сейчас отсутствуют туристические потоки, в обеих обе страны закрыты все дороги, за исключением случаев возвращения своих граждан.