Բոլորս գիտակցում ենք, որ կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած ճգնաժամի պատճառով անորոշություններ շատ կան.  Փաշինյան
02/04/2020 11:47
Բոլորս գիտակցում ենք, որ կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած ճգնաժամի պատճառով անորոշություններ շատ կան. Փաշինյան
2019 թվականի բյուջեի եկամուտները առաջին եռամսյակի տվյալներով գերակատարվել են 8,9 միլիարդ դրամի չափով և այս տարվա առաջին եռամսյակի ցուցանիշները նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի ցուցանիշներին գերազանցում են 49,5 միլիարդով կամ 16,5 տոկոսով, կառավարության այսօրվա նիստին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այսպիսով` կարող ենք ասել, որ մենք ճգնաժամի եզրին բավականին լուրջ գերակատարումներ ենք ունեցել և 2018 թվականի համեմատությամբ՝ 2020 թվականի առաջին եռամսյակի եկամուտները ավելացրել ենք ավելի քան հարյուր միլիարդ դրամով: Բոլորս գիտակցում ենք, որ կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած ճգնաժամի պատճառով անորոշություններ շատ կան, ակնհայտ է, որ այս տեմպերը կկորցնենք», - ասաց նա՝ ընդգծելով, թե արձանագրված տեմպերը ապացուցում են, որ կառավարության տնտեսական քաղաքականությունը արդյունավետ է, տիրապետում են տնտեսության զարկերակին և այս պայմաններում նույնքան արդյունավետ պետք է կարողանան ճիշտ որոշումներ կայացնել:
«Այս ճգնաժամը ոչ թե պետք է առիթ դառնա, որ հարկային կարգապահությունը նվազեցնենք, այլ, ընդհակառակը, ճգնաժամի պայմաններում առավել ևս պետք է հարկային կարգապահությունը խստանա: Այն խոսակցությունը, որ մարդիկ չեն աշխատում, իսկ դուք հարկեր եք հավաքում, ուզում եմ ընդգծել, որ հարկերը գոյանում են եկամուտների, շահույթների պարագայում և հնարավոր չէ հարկերի հավաք», - ասաց Փաշինյանը:

В условиях кризиса налоговая дисциплина должна быть ужесточена – Никол Пашинян
Доходы бюджета 2019 года по итогам первого квартала перевыполнены на 8,9 млрд. драмов и показатели первого квартала текущего года превышают показатели первого квартала предыдущего на 49,5 млрд. или 16,5%, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
«Таким образом, можем сказать, что на грани кризиса мы имели довольно серьезное перевыполнение и, по сравнению с 2018 годом, доходы первого квартала 2020 года увеличились больше чем на сто миллиардов драмов. Но мы осознаем, что из-за возникшего вследствие коронавируса кризиса есть много неопределенностей, очевидно, что мы не сможем сохранить эти темпы», - сказал он, подчеркнув, что экономическая политика правительства эффективна, они держат руку на пульсе экономики и в этих условиях должны также активно принимать правильные решение.
«Этот кризис не должен стать поводом для снижения налоговой дисциплины, наоборот, в условиях кризиса налоговая дисциплина должна быть ужесточена. Разговоры о том, что, мол, люди не работают, а вы собираете налоги, хочу подчеркнуть, что налоги образуются в случае доходов, прибыли и собирать налоги невозможно», - сказал Никол Пашинян.