Չինաստանից հատուկ չվերթով Հայաստան կտեղափոխվի արհեստական շնչառական սարքերի խմբաքանակ
Շնչառական սարքերի ներգրավումը կմեծանա կորանվիրուսի դեմ պայքարում «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ ներգրավմամբ, լրագրողներին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Այս պահին այս խնդրի լուծման համար ունենք մոբիլիզացված մոտ 55 սարք, որից զբաղված է 5-ը։ Սարքերի ներգրավումը կմեծանա «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ ներգրավմամբ, որտեղ թոքերի արհեստական օդափոխության ևս 20 սարք ունենք։ Հատուկ չվերթով Չինաստանից եկող սարքերի թիվ ունենք, մոտ 100 մի տեսակի, ևս 5-6-ը՝ մեկ այլ մոդելի, ևս 50 սարք արդեն պատվիրել ենք, որոնց կեսը ապրիլի մյուս կեսը, մայիսի կեսին կլինի», - ասաց Թորոսյանը։

New respiratory devices to be brought to Armenia from China by special flight
More respiratory devices will be engaged in the fight against coronavirus, health minister Arsen Torosyan told the reporters today.
“So far we have mobilized 55 devices for the solution of the issue, of which 5 are being used currently. The devices will be used in Surb Grigor Lusavorich medical center where we have other 20 artificial ventilation devices,” he said.
The minister also said that respiratory devices will soon reach Armenia from China by a special flight. He said 100 of them are of one type, 5-6 of another.
“We have also ordered 50 devices, part of which will be here in mid-April and part in mid-May,” the minister said, adding that the process of acquiring the devices is continuous.