Չինաստանից հատուկ չվերթով Հայաստան կտեղափոխվի արհեստական շնչառական սարքերի խմբաքանակ
Շնչառական սարքերի ներգրավումը կմեծանա կորանվիրուսի դեմ պայքարում «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ ներգրավմամբ, լրագրողներին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Այս պահին այս խնդրի լուծման համար ունենք մոբիլիզացված մոտ 55 սարք, որից զբաղված է 5-ը։ Սարքերի ներգրավումը կմեծանա «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ ներգրավմամբ, որտեղ թոքերի արհեստական օդափոխության ևս 20 սարք ունենք։ Հատուկ չվերթով Չինաստանից եկող սարքերի թիվ ունենք, մոտ 100 մի տեսակի, ևս 5-6-ը՝ մեկ այլ մոդելի, ևս 50 սարք արդեն պատվիրել ենք, որոնց կեսը ապրիլի մյուս կեսը, մայիսի կեսին կլինի», - ասաց Թորոսյանը։

Спецрейс из Китая доставит в Армению более 100 аппаратов искусственной вентиляции легких
Объем аппаратов искусственной вентиляции легких увеличится с привлечением больницы «Сурб Григор Лусаворич» к лечению пациентов с коронавирусной болезнью, заявил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
«На данный момент мобилизовано 55 аппаратов, из них используется пять. Еще 20 аппаратов есть в больнице «Сурб Григор Лусаворич»», - сказал он на пресс-конференции.
По словам Торосяна, спецрейсом из Китая в Армению будет доставлено около 106 аппаратов, еще 50 аппаратов заказаны, которые будут доставлены в середине апреля и начале мая.