Բոլոր մարզերում առանձնացվել են մարզադահլիճներ, դահլիճներ, որոնք անհրաժեշտության դեպքում վերածվելու են հոսպիտալների․ Թորոսյան
02/04/2020 13:32
Մենք պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած սցենարի և դրա մեջ տարօրինակ բան չկա, լրագրողներին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ անդրադառնալով Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի սպասարահում մահճակալներ տեղադրելու փաստին։
«Մահճակալներ նախատեսվում են ոչ միայն Կարեն Դեմեիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի սպասարահում, այլև Հայաստանի բոլոր մարզերում առանձնացվել են մարզադահլիճներ, դահլիճներ, որոնք անհրաժեշտության դեպքում վերածվելու են հոսպիտալների՝ միջին ծանրության պացիենտների, գուցե նաև ծանր պացիենտների համար։ Մենք պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած սցենարի և դրա մեջ տարօրինակ բան չկա։ Տարօրինակ կլիներ, եթե դրանք չքննարկվեին», - ասաց նա։
Նախարարի խոսքով՝ քննարկվում են նաև շատ ավելի վատ սցենարներ, երբ հնարավոր է հիվանդանոցներում և մարզադահլիճներում տեղ չլինի պացիենտների բուժման համար։
«Հենց դրանով է պայմանավորված մեր բոլորի բարձր պատասխանատվությունը նման բան թույլ չտալու համար», - ընդգծեց նա։

Во всех областях Армении отделены спортивные и другие залы, которые в случае необходимости будут превращены в госпитали – Арсен Торосян
02/04/2020 15:05
«Мы должны быть готовы к любому сценарию и ничего странного в этом нет», - заявил сегодня журналистам министр здравоохранения Армении Арсен Торосян, касаясь установленных в фойе Спортивно-концертного комплекса имени Карена Демирчяна коек для больных.
«Койки установлены не только в фойе Спортивно-концертного комплекса имени Карена Демирчяна, во всех областях Армении отделены спортивные и другие залы, которые в случае необходимости будут превращены в госпитали для пациентов средней тяжести, возможно, также тяжелых пациентов. Мы должны быть готовы к любому сценарию развития, в этом нет ничего странного. Было бы странно, если бы мы не обсуждали это», - сказал он.
По словам министра, обсуждаются сценарии, которые намного хуже, когда в больницах и спортивных залах может не хватить мест для лечения пациентов.
«Наша высокая ответственность обусловлена именно тем, чтобы не допустить подобного», - подчеркнул министр.