Բոլոր մարզերում առանձնացվել են մարզադահլիճներ, դահլիճներ, որոնք անհրաժեշտության դեպքում վերածվելու են հոսպիտալների․ Թորոսյան
02/04/2020 13:32
Մենք պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած սցենարի և դրա մեջ տարօրինակ բան չկա, լրագրողներին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ անդրադառնալով Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի սպասարահում մահճակալներ տեղադրելու փաստին։
«Մահճակալներ նախատեսվում են ոչ միայն Կարեն Դեմեիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի սպասարահում, այլև Հայաստանի բոլոր մարզերում առանձնացվել են մարզադահլիճներ, դահլիճներ, որոնք անհրաժեշտության դեպքում վերածվելու են հոսպիտալների՝ միջին ծանրության պացիենտների, գուցե նաև ծանր պացիենտների համար։ Մենք պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած սցենարի և դրա մեջ տարօրինակ բան չկա։ Տարօրինակ կլիներ, եթե դրանք չքննարկվեին», - ասաց նա։
Նախարարի խոսքով՝ քննարկվում են նաև շատ ավելի վատ սցենարներ, երբ հնարավոր է հիվանդանոցներում և մարզադահլիճներում տեղ չլինի պացիենտների բուժման համար։
«Հենց դրանով է պայմանավորված մեր բոլորի բարձր պատասխանատվությունը նման բան թույլ չտալու համար», - ընդգծեց նա։

We must be ready for any scenario: health minister on placing beds in Karen Demirtchyan sport and concert complex
02/04/2020 13:50
We must be ready for any scenario, Armenia’s health minister Arsen Torosyan said at press conference today, referring to the beds placed in Karen Demirtchyan sports and concert complex.
He said there is nothing strange in it, adding that sport halls, concert halls in provinces have also been separated to be turned into hospitals if necessary.
“We must be ready for each scenario and there is nothing strange in it. It would have been strange if such options were not discussed,” he said.
The minister said worse scenarios are also being discussed like for instance if there are no places in hospitals and halls for treating the patients.
“This is why the self-responsibility of each of us is so important not to allow such situation happen,” he said.