Հայաստանը ռուսական ընկերության հետ որևէ բանակցություն չի վարում՝ կորոնավիրուսի դեմ փորձարկվող «Տրիազավիրին» դեղամիջոցը ներկրելու հարցով
03/04/2020 16:40
Այս պահի դրությամբ Հայաստանում որևէ պետական մարմին ռուսական «Մեդսինթեզ» ընկերության հետ բանակցություն չի վարում՝ կորոնավիրուսի դեմ փորձարկման փուլում գտնվող «Տրիազավիրին» դեղամիջոցի խմբաքանակ ներկրելու հարցով:
Aysor.am-ի թղթակիցը թեմայի շուրջ նախ զրուցեց Առողջապահության նախարարության մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանի հետ, ով տեղեկացրեց, որ տվյալ դեղորայքը ՌԴ-ից Հայաստան ներկրելու շուրջ նախարարությունը որևէ բանակցություն չի վարում:
Նա խորհուրդ տվեց տեղեկությունը ճշտել պարետատնից, գուցե, այնտեղ որևէ ինֆորմացիա ունենան:
Պարետատան մամուլի հետ կապերի պատասխանատու Մանե Գևորգյանը մեզ հետ զրւոյցում տեղեկացրեց, որ պարետատունը ևս նման բանակցություններ չի վարում ռուսական կողմի հետ:
«Այս պահի դրությամբ մեր կողմից որևէ բան չկա այս մասով: Սպասում եմ, որ ԱԳՆ-ն ինչ-որ մի բան կասի», - նշեց նա:
Հիշեցնենք, որ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ «Մեդսինթեզ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Պետրովը հայտարարել էր՝ դեղամիջոցը Հայաստանին մատակարարելու վերաբերյալ ներկայումս բանակցություններ են ընթանում:

Armenia does not conduct negotiations with Russian company over importing Triazavirin medicine tested in coronavirus treatment
03/04/2020 18:56
Armenia’s state bodies are not conducting negotiations with Russia-based Medsynthesis company for acquiring batch of Triazavirin medicine tested in treating coronavirus.
Speaking to Aysor.am, Health Ministry spokesperson Alina Nikoghosyan said the ministry is not conducting negotiations over importing the mentioned medicine to Armenia.
She advised to clarify the information from the Commandant.
Commandant’s spokesperson Mane Gevorgyan said that the Commandant’s office is not conducting negotiations with the Russian side over the issue.
“So far there is no initiative from our side,” she said.
Earlier some media reported that chairman of the Board of Directors of Medsynthesis company Alexander Petrov stated that negotiations are being held over supplying the medicine to Armenia.