Ռոբերտ Քոչարյանը տեղափոխվել է «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ
«Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում ստացիոնար բուժում ստանալաուց հետո այսօր առավոտյան ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը տեղափոխվել է «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկ, հայտնում է նրա փաստաբանական թիմը։
Բժիշկները նրա առողջական վիճակում դինամիկա են արձանագրել, սակայն փաստել են, որ Ռոբերտ Քոչարյանը այս պահին բժշկի մշտական վերահսկողության և հետագա բուժման կարիք ունի։
Փաստաբանական թիմը քննարկում է ստեղծված համաճարակային իրավիճակում Ռոբերտ Քոչարյանին ՔԿՀ տեղափոխելու նպատակահարմարության և նրա առողջության անվտանգության հարցը։ Այս պահին նաև առկա է բժշկական փաստաթղթերի ուսումնասիրության անհրաժեշտությունը։
Արդեն իսկ հայտնի է, ՔԿ համակարգում առկա են կորոնավիրուսային վարակի հաստատված դեպքեր, իսկ թեստեր բավարար չափով չեն հանձնվում։ Հաշվի առնելով այդ, պաշտպանները գտնում են, որ նման պայմաններում Ռոբերտ Քոչարյանի առողջական վիճակը թույլ չի տալիս, որ նա պահվի ՔԿՀ-ում, որտեղի աշխատակիցները դեռ չեն հանձնել կորոնավիրուսի թեստը։
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Փաստաբանական թիմը Ռոբերտ Քոչարյանի առողջական վիճակին վերաբերող մանրամասն տեղեկատվություն՝ բժշկական եզրակացություն, ստացած բուժում, չի հրապարակելու, քանի որ դա խիստ անձնական տեղեկություն է և բժշկական գաղտնիք։

Госпитализированный в марте экс-президент Армении Кочарян переправлен в уголовно-исполнительное учреждение «Ереван-Центр»
Госпитализированный 8 марта экс-президент Армении Роберт Кочарян переправлен из больницы в уголовно-исполнительное учреждение «Ереван-Центр».
Офис команды адвокатов экс-президента сообщил, что, несмотря на то, что врачи заявили о динамике в состоянии его здоровья, однако зафиксировали, что Кочарян нуждается в постоянном медицинском контроле и дальнейшем лечении.
«Мы обсуждаем целесообразность помещения Роберта Кочаряна под арест в УИУ в сложившихся эпидемиологических условиях и вопрос безопасности его здоровья. Уже известно, что в системе уголовно-исполнительных учреждений зафиксированы случаи коронавируса, а тесты не сдаются в достаточном количестве. Учитывая это, мы считаем, что в сложившихся условиях здоровье Кочаряна не позволяет, чтобы он содержался под арестом в УИУ, сотрудники которого пока не сдали тесты на коронавирус», - заявили в офисе команды адвокатов.