Իսրայելից 9 հայ աշակերտ ուզում է վերադառնալ Հայաստան, սակայն չի կարողանում. արտակարգ ավիաչվերթը կարժենա մոտ 20 պատգամավորական «պարգևավճար»
03/04/2020 16:12
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանին է դիմել Իսրայելի միջազգային դպրոցներից մեկում սովորող հայ աշակերտների խումբ, որը ստեղծված իրավիճակում հայտնվել է ծանր կացության մեջ։
«9 երեխա ուզում է վերադառնալ Հայաստան, սակայն չի կարողանում։ Հիմա դպրոցն իրենց ընդունել է և խոստացել պահել այնքան ժամանակ, մինչև չգտնվի ելք դուրս գալու երկրից։
Նրանց փորձել է օգնել Իսրայելում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Սմբատյանը, սակայն խնդիրը լուծել չի հաջողվել։
Դիմում եմ լրատվամիջոցներին՝ խնդրի բարձրաձայնման և պատկան մարմինների առջև այն դնելու խնդրանքով։
Միաժամանակ առաջարկում եմ կառավարությանը չարտերային թռիչք կազմակերպել և վերադարձնել աշակերտներին Հայաստան։
Իմ հաշվարկով այդ emergency flight-ը կարժենա մոտ 30 000 $՝ այսինքն մոտ 20 պատգամավորական «պարգևավճար»։
Սփյուռքի հետ աշխատանքի պատասխանատուներին հորդորում եմ կապ հաստատել այդ աշակերտների հետ, իսկ մեր եկեղեցու Երուսաղեմի պատրիարքարանին՝ խնդրում աջակցել նրանց», - Facebook-ի իր էջում գրել է Աշոտյանը։

Девять армянских школьников хотят вернуться из Израиля в Армению, но не могут: emergency flight обойдется в примерно 20 депутатских «премий»
03/04/2020 17:57
Группа армянских школьников, которые учатся в одной из международных школ Израиля и оказалась из-за создавшейся ситуации в крайне тяжелом положении, обратилась к заместителю председателя Республиканской партии Армении Армену Ашотяну.
«Девять детей хотят вернуться в Армению, но не могут. Сейчас их приютила школа и обещала продержать у себя до тех пор, пока не будет найден способ покинуть страну.
Им пытался помочь Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Израиле Армен Смбатян, однако решить проблему не удалось.
Обращаюсь к средствам массовой информации с просьбой озвучить и поставить этот вопрос перед надлежащими органами.
Одновременно предлагаю правительству организовать чартерный рейс и вернуть школьников в Армению.
По моим расчетам, этот emergency flight обойдется в примерно 30 000 $ – то есть порядка 20 депутатских "премий".
Призываю также ответственных лиц за работу с Диаспорой установить связь с этими школьниками, а Иерусалимский патриархат ААЦ прошу помочь им», - написал Армен Ашотян на своей странице в Facebook.