«Ռոսատոմ» Պետկորպորացիայի ձեռնարկությունները սկսել են բժշկական դիմակների մանրէազերծումը
«Ռոսատոմ» Պետկորպորացիայի մասնակցությամբ ստեղծված «Ստերիոն» ԲԸ-ն ավելի քան 58 մլն. բժշկական դիմակ մանրէազերծելու պայմանագիր է կնքել «Դելռուս» ընկերության հետ:
«Դելռուս»-ն իրականացնում է ստերիլ դիմակների մատակարարում՝ ռուսաստանյան բժշկական հիմնարկներ: Նախքան օգտագործելը դիմակների մանրէազերծումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ դիմակի ներքին մակերևությները շփվում են մարդու լորձաթաղանթների հետ:
«Ռոսատոմ» Պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչյովի խոսքով, ճառագայթային տեխնոլոգիաների կիրառմամբ իրականցված մանրէազերծումն ապահովում է մշակված բժշկական արտադրանքի երաշխավորված անվտանգությունը, ինչը հատկապես կարևոր է ներկա համավարակի պայմաններում:
«Ստերիոն» ընկերությունում արդեն մշակվել է արտադրանքի առաջին խմբաքանակը՝ 92 հազար դիմակ: Ձեռնարկությունը անցել է շուրջօրյա աշխատանքի, ինչը թույլ կտա շաբաթական մշակել մինչև 10 մլն դիմակ:
Բժշկության և արդյունաբերության մեջ Ճառագայթային տեխնոլոգիաների բնագավառում «Ռուսատոմ» պետկորպորացիայի ստորաբաժանում «Ռուսատոմ Հելսքեայի» գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Շիբանովի խոսքով, առաջիկա օրերին մանրէազերծման աշխատանքներին կմիանա նաև Լ.Կարպովի անվան Ֆիզիկա-քիմիական գիտահետազոտական ինստիտուտը, որի հենքի վրա ծրագրվում է մանրէազերծել շաբաթական մինչև 3 մլն դիմակ:
«Տվյալ աշխատանքին ներգրավված են նաև բժշկական առարկանների մանրէազերծումով զբաղվող այլ ձեռնարկություններ», - հավելեց նա:

Предприятия Госкорпорации «Росатом» приступили к стерилизации медицинских масок
АО «Стерион», созданное при участии Госкорпорации «Росатом», заключило контракт с компанией «Дельрус» на стерилизацию более 58 млн. медицинских масок.
«Дельрус» осуществляет поставки стерильных масок в российские медицинские учреждения. Необходимость в стерилизации масок до их использования обусловлена тем, что внутренние поверхности маски контактируют со слизистыми оболочками человека.
По словам генерального директора Госкорпорации «Росатом» Алексея Лихачева, стерилизация с использованием радиационных технологий обеспечивает гарантированную безопасность обработанных медицинских изделий, что особенно важно в условиях нынешней пандемии.
На оборудовании АО «Стерион» уже обработана первая партия продукции в количестве 92 тыс. масок. Предприятие экстренно переведено c двухсменного на трехсменный (круглосуточный) режим работы, что позволит обрабатывать до 10 млн масок в неделю.
Как сообщает генеральный директор интегратора Госкорпорации «Росатом» в области радиационных технологий в медицине и промышленности АО «Русатом Хэлскеа» Александр Шибанов, в ближайшие дни к работе по стерилизации подключится АО «НИФХИ им. Л.Я. Карпова» (входит в контур управления АО «Русатом Хэлскеа»), на базе которого планируется стерилизовать до 3 млн масок в неделю.
«Также к работе уже привлечены и другие предприятия, занимающиеся стерилизацией медицинских изделий», - добавил он.