Ունենք իրավիճակ, երբ լրատվականների հարցերն անտեսվում են. Մեդիա պաշտպան
Կորոնավիրուսով պայմանավորված՝ լրագրողներն իշխանության ներկայացուցիչների մամուլի ասուլիսներին իրենց հարցերն առցանց են ուղարկում։ Ըստ սահմանված կանոնների՝ այդ հարցերը պետք է հնչեցվեն, սակայն ունենք իրավիճակ, երբ լրատվականների հարցերն անտեսվում են։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել «Մեդիա պաշտպանը»:
«Իրենց ուղարկած հարցերն անտեսելու մասին բարձրաձայնել են Lurer.com, hraparak.am, AntiFake.am, Analitik.am, Goris Today, Slaq.am, News լրատվականները և լրագրող Փայլակ Ֆահրադյանը։ «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հայտնում է, որ Փայլակ Ֆահրադյանն առցանց տարբերակով հարց է ուղարկել Զարուհի Բաթոյանին. «Տիկին Բաթոյան պատրաստվո՞ւմ եք Ձեր մեկ ամսվա աշխատավարձն ու պարգևավճարն ուղղել կորոնավիրուսի կանխարգելմանը»։ Հարցն այդպես էլ չի ընթերցվել, որից հետո լրագրողն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Քանի որ Զարուհի Բաթոյանի խոսնակը չընթերցեց այս հարցը, հրապարակայնացնում եմ: Խոսնակն ո՞վ է, որ որոշի որ հարցը ընթերցի, որը՝ ոչ»:
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը իշխանությունների նման գործելաոճը համարում է անընդունելի և կոչ է անում չսահմանափակել խոսքի ազատությունը, չտարբերակել լրատվամիջոցներին յուրայինների ու ոչ յուրայինների. «Հույս ենք հայտնում, որ խոսնակներն ավելի անաչառ կլինեն ու կհնչեցնեն բոլորի հարցերը։
Նման գործելաոճը նվազեցնում է Արտակարգ դրության արդյունավետությունը և լրագրողները ստիպված են լինելու ներկայանալ ասուլիսներին, որպեսզի իրենց հարցերը չանտեսվեն և միայն իշխանահաճո հարցեր չհնչեն»,- նշվածէ  հայտարարության մեջ։

Задаваемые представителями СМИ онлайн вопросы игнорируются – «Медиа Защитник»
Из-за ситуации с коронавирусом журналисты задают во время пресс-конференций представителей власти свои вопросы онлайн. Согласно установленным правилам, эти вопросы должны озвучиваться, однако в сложившейся ситуации вопросы журналистов игнорируются. Об этом говорится в заявлении, распространенном инициативой «Медиа Защитник».
«Об игнорировании отправленных онлайн вопросов сообщили новостные сайты Lurer.com, hraparak.am, AntiFake.am, Analitik.am, Goris Today, Slaq.am, News и журналист Пайлак Фаградян. Инициатива «Медиа Защитник» сообщает, что Пайлак Фаградян задал в режиме онлайн вопрос Заруи Батоян: «Госпожа Батоян, собиратель ли Вы направить Вашу месячную зарплату и премию в фонд борьбы с коронавирусом?». Вопрос так и не был прочитан, после чего журналист на своей странице в Facebook написал:
«Поскольку пресс-секретарь Заруи Батоян не прочитала этот вопрос, я его опубликую. Кто такой пресс-секретарь, чтобы решать, какой вопрос читать, а какой нет».
Инициатива «Медиа Защитник» считает подобный стиль работы властей неприемлемым и призывает не ограничивать свободу слова, воздержаться от разделения средств массовой информации на своих и чужих.
«Надеемся, что пресс-секретари будут более беспристрастными, и все вопросы будут озвучиваться.
Подобный стиль работы уменьшает эффективность чрезвычайного положения и журналисты вынуждены будут приходить на пресс-конференции, чтобы не игнорировались их вопросы и не звучали только желательные для властей вопросы», - отмечается в заявлении.