Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությունն աշխատում է Կիև-Երևան չարտերային չվերթ կազմակերպելու ուղղությամբ, բայց չի երաշխավորում, որ թռիչքը պարտադիր կկայանա
Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպանությունը տեղեկացնում է, որ Ուկրաինայից Հայաստան վերադառնալ ցանկացող ՀՀ քաղաքացիների համար այս պահին կա միայն Մինսկ-Երևան թռիչքից օգտվելու հնարավորությունը։
«Ապրիլի 5-ի և 12-ի չվերթների տոմսերն արդեն սպառվել են։ Ընկերության կայքի տոմսերի ամրագրման համակարգը տոմսերի առկայություն է ցույց տալիս ապրիլի 17-ի, 19-ի, 24-ի և 26-ի համար։
Դեսպանությունը կրկին զգուշացնում է, որ Ուկրաինայից Մինսկի օդանավակայան հասնելը խնդրահարույց է նաև այն իմաստով, որ ուկրաինա-բելառուսական սահմանը կարելի է անցնել միայն ոտքով՝ գործող սահմանակետերի միջոցով։ Սահմանակետից Մինսկ հասնելը կարող է իրականացվել այդ պահին սահմանի բելառուսական կողմում առկա տրանսպորտով, նաև Բելառուսում բնակվող ձեր ծանոթների, ազգականների, ընկերների օգնությամբ։
Բացի այդ, իրավիճակը փոխվում է ամեն օր․ թե՛ ուկրաինական կողմը կարող է ամբողջությամբ արգելել ելքը երկրից, թե՛ բելառուսական կողմը կարող է արգելել կամ սահմանափակել մուտքը, մտնողներին ուղարկել 14-օրյա պարտադիր կարանտին, նույնիսկ եթե ձեր ձեռքին Բելավիա ավիաընկերության գնված տոմս կա։
Տեղեկացնում ենք նաև, որ այս օրերին Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությունն աշխատում է Կիև-Երևան չարտերային չվերթ կազմակերպելու ուղղությամբ։ Առայժմ բավարար քանակությամբ մեկնողներ և Հայաստանից Ուկրաինա եկողներ չկան, որպեսզի հստակեցվի դրա ժամկետը և առհասարակ հնարավորությունը։ Մեկնել ցանկացող ՀՀ քաղաքացիներին խնդրում ենք հեռախոսով կամ էլեկտրոնային փոստով հաշվառվել դեսպանության հյուպատոսական բաժնում։ Պետք է նշել, որ առայժմ մենք չենք կարող երաշխավորել, որ նույնիսկ բավարար քանակի ուղևորներ հավաքվելու դեպքում թռիչքը պարտադիր կկայանա, քանի որ կարանտինային ռեժիմը շատ արագ է փոփոխվում։
Ցանկանում ենք նաև զգուշացնել, որ հնարավոր թռիչքի տոմսի արժեքը սահմանելու է ավիաընկերությունը, որը մասնավոր իրավաբանական անձ է», - ասված է դեսպանության տարածած հայտարարության մեջ։

Посольство Армении в Украине работает над организацией чартерного рейса Киев – Ереван
Посольство Армении в Украине сообщает, что в данный момент желающие вернуться на родину граждане Армении могут воспользоваться только рейсом Минск – Ереван авиакомпании «Белавиа».
«Билеты на рейсы 5-го и 12-го апреля уже закончились. В системе бронирования авиакомпании есть билеты только на 17, 19, 24 и 26 апреля.
Посольство вновь предупреждает, что поездка из Украины в аэропорт Минска сопряжена с определенными проблемами, поскольку украинско-белорусскую границу можно пересечь только пешком, через действующие пропускные пункты. Добраться с пропускного пункта до Минска можно на транспорте с белорусской стороны или с помощью проживающих в Беларуси ваших знакомых, родственников и друзей.
Кроме того, ситуация меняется каждый день: как украинская, так и белорусская сторона могут полностью запретить или ограничить въезд в страну, отправить въезжающих на обязательный 14-дневный карантин, даже если у вас есть билеты на рейс авиакомпании «Белавиа».
Сообщаем также, что посольство Армении в Украине работает над организацией чартерного рейса Киев – Ереван. Пока отсутствует достаточное количество желающих вылететь из Украины в Армению и в обратном направлении. Желающих вылететь граждан Армении просим встать на учет в консульском отделе посольства Армении по телефону или электронной почте. Следует отметить, что пока мы не можем гарантировать, что даже в случае достаточного количества желающих вылет обязательно состоится, поскольку режим карантина очень быстро меняется.
Хотим также предупредить, что стоимость билета в случае вероятного рейса будет устанавливаться авиакомпанией, которая является частным юридическим лицом», - говорится в заявлении посольства.