Կախված վիճակագրությունից՝ միանշանակ կարելի է քննարկել որոշակի մեղմացումներ մտցնելու հարցը. Նարեկ Զեյնալյան
06/04/2020 16:19
Եթե պարետատան պահանջներն ու հորդորներն ազգաբնակչության կողմից խստագույնս պահպանվեն, կարծում եմ՝ կարելի է խոսել վիրուսի կանխարգելման միջոցառումների որոշակի թուլացման մասին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Իմ քայլ»-ը խմբակցության բժիշկ-պատգամավոր Նարեկ Զեյնալյանն՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ուղիղ եթերում հայտնած այն մտքին, որ եթե առաջիկա շաբաթվա ընթացքում պահպանենք պարետատան սահմանափակումները, երկուշաբթի օրվանից հնարավոր կլինի մտածել ռեժիմների թուլացման և բնականոն կյանքին վերադառնալու մասին:
«Սակայն բնակչությունը պետք է խստագույնս պահպանի կանխարգելման, չշփվելու, տնից խիստ անհրաժեշտության դեպքում դուրս գալու կանոնները: Պետք է հավասարակշռված մոտեցում ցուցաբերել, որովհետև սա ոչ միայն առողջապահական խնդիր է, այլև սոցիալական և տնտեսական: Գործողություններն ըստ այդմ պետք է պլանավորել և կիրառել: Այս դեպքում, կախված վիճակագրությունից, միանշանակ կարելի է քննարկել որոշակի մեղմացումներ մտցնելու հարցը», - ասաց Նարեկ Զեյնալյանը:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ կորոնավիրուսից 68-ամյա քաղաքացի է մահացել. սա արդեն 8-րդ մահվան դեպքն է Հայաստանում:
Ապրիլի 6-ի դրությամբ, մեր երկրում կորոնավիրուսով վարակվածների ընդհանուր թիվը 833 է, ապաքինվել է 62, փաստացի բուժում է ստանում 736 քաղաքացի:

Issue of mitigating measures may be discussed depending on further statistics: My Step deputy
If the instructions of the Commandant’s office are followed the measures undertaken to prevent spread of virus may be mitigated, doctor-deputy from My Step faction Narek Zeynalyan told Aysor.am, referring to the statement of Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan about possibility of returning to regular life in a week due to slowed dynamics of spread of infection recorded today.
“For it the people must follow the measures, do not contact, leave the house in case of urgent necessity. It is necessary to display balanced approach as it is not only healthcare issue but social and economic as well. The actions must be planned and implemented in accordance. In such case, depending on the statistics, we may discuss the issue of lifting some restrictions,” Zeynalyan said.
As of April 6, the number of confirmed coronavirus cases in Armenia reached 833, growing by 11 in a day. Sixty-two patients have recovered, 736 are getting treatment. The death toll from coronavirus in Armenia stands at 8.