Փաշինյանն ու Պուտինը քննարկել են Հայաստանին բնական գազի մատակարարման հետ կապված հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել է Հայաստանին բնական գազի մատակարարման հետ կապված հարցեր: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Հիշեցնենք՝ մարտի 31-ին փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը կառավարության անունից Հայաստան մատակարարվող գազի գնի փոփոխության վերաբերյալ նոր բանակցություններ սկսելու նամակով դիմել էր «Գազպրոմ» ՀԲԸ վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերին:
ՀՀ Էներգետիկայի բնագավառում սակագների սահմանման ու վերանայման կարգի համաձայն, ՀԾԿՀ-ն հայտը ստանալուց հետո այն ուսումնասիրում է 80 աշխատանքային օրվա ընթացքում։
Կառավարության մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, Փաշինյանն ու Պուտինն այսօր նաև տեղեկատվություն են փոխանակել Covid-19 համաճարակի դեմ պայքարի ուղղությամբ տարվող քայլերի մասին: Նշվել է, որ երկու երկրներում էլ իրավիճակն այդ առումով լիովին վերահսկելի է:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ռուսական կողմին Հայաստանից Ռուսաստան բեռնափոխադրումների անխափան իրականացումն ապահովելու ուղղությամբ ձեռնարկած քայլերի և Ռոսպոտրեբնաձորի հետ արդյունավետ համագործակցության համար:
Կողմերը պաշտպանել են տեսակոնֆերանսի միջոցով Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի արտահերթ նիստ հրավիրելու գաղափարը: Զրուցակիցները կարևորել են ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ ԵԱՏՄ շրջանակում մշտական շփումների իրականացումը:

Пашинян и Путин обсудили по телефону вопросы поставок российского газа в Армению
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня в ходе телефонного разговора с президентом России Владимиром Путиным обсудил вопросы, связанные с поставками в Армению природного газа. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Напомним, 31 марта вице-премьер Армении Мгер Григорян от имени правительства направил письмо председателю правления «Газпром» Алексею Миллеру о начале новых переговоров по снижению цены на газ.
Между тем, 2 апреля Комиссия по регулированию общественных услуг Армении получила заявку компании "Газпром Армения" о пересмотре цен на газ.
Согласно сообщению пресс-службы правительства, в ходе разговора премьер Пашинян выразил благодарность российской стороне за действия по обеспечению беспрепятственных грузоперевозок из Армении в Россию и эффективное сотрудничество с Роспотребнадзором.
Пашинян и Путин обменялись информацией о действиях в борьбе с Covid-19. Отмечено, что в Армении и России ситуация полностью контролируема. Стороны также высказались за проведение внеочередного заседания Высшего евразийского экономического совета, и заявили о важности постоянных контактов как в двустороннем формате, так и в формате ЕАЭС.