Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը հայցեր է ներկայացրել ընդդեմ Քրեակատարողական ծառայության. պահանջը՝ կանխել անմարդկային վերաբերմունքը և խոշտանգումները Քոչարյանի նկատմամբ
09/04/2020 16:38
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը  հայցադիմումներ է ներկայացրել Վարչական և Ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարաններ՝ ընդդեմ Քրեակատարողական ծառայության։
Պաշտպանական կողմը պահանջում է կանխել իրավունքները խախտող գործողությունները, մասնավորապես՝ անմարդկային վերաբերմունքը և խոշտանգումները Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ:
Հայցադիմումները ներկայացվել են, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ռոբերտ Քոչարյանը 60-ն անց է, ունի առողջական խնդիրներ, այսինքն, միաժամանակ ներառված է նոր տեսակի կորոնովիրուսի հետ կապված մի քանի ռիսկային խմբերում է, սակայն գտնվում է քրեակատարողական հիմնարկում:
Բացի այդ, Ռոբերտ Քոչարյանին «Էրեբունի» ԲԿ-ից ՔԿՀ տեղափոխելուց առաջ փաստաբան Արամ Օրբելյանը հայց է ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով չտեղափոխել Ռ․ Քոչարյանին նույն հիմնավորմամբ։ Միևնույն ժամանակ, ներկայացվել էր տվյալ հայցի նախնական ապահովման միջնորդությունը։
Միջազգային կազմակերպություններն արդեն հանդես են եկել համապատասխան կոչերով և գնահատականներով ու խորհուրդ են տվել փոխել ռիսկային խմբում գտնվող ազատազրկված անձանց խափանման միջոցը։
Համաճարակի տարածման պայմաններում ՔԿՀ-ների խնդիրն է անել հնարավորը, որ այդ անձանց առողջությունը չվտանգվի։

Адвокаты Роберта Кочаряна подали иски против Уголовно-исполнительной службы с требованием пресечь бесчеловечное отношение и пытки в отношении экс-президента
09/04/2020 17:22
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Орбелян подал иски  против Уголовно-исполнительной службы в Административный суд и Гражданский суд общей юрисдикции.
Сторона защиты требует пресечь действия, которые приводят к нарушению прав, в частности, бесчеловечное отношение и пытки в отношении Роберта Кочаряна.
Иски представлены с учетом того обстоятельства, что Роберту Кочаряну больше 60 лет, он имеет проблемы со здоровьем, то есть находится одновременно в нескольких группах риска в связи с новым коронавирусом, однако продолжает содержаться в уголовно-исполнительном учреждении.
Кроме того, до перевода Роберта Кочаряна из медицинского центра «Эреьуни» в УИУ адвокат Арам Орбелян подал иск в Административный суд, потребовав на том же основании не переводить Роберта Кочаряна. Одновременно было представлено ходатайство о предварительном обеспечении этого иска.
Международные организации уже выступили с соответствующими призывами и оценками, посоветовав изменить меру пресечения лиц, находящихся в зоне риска. В условиях пандемии задача уголовно-исполнительных учреждений сделать все, чтобы здоровье этих лиц не подвергалось риску.