ԱՄՀ. Մայիսի կեսերին Հայաստանը կստանա 280 միլիոն դոլարի հասանելիություն
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի թիմը համաձայնություն է ձեռք բերել Հայաստանի իշխանությունների հետ` եռամյա SBA-ի աջակցությամբ տնտեսական բարեփոխումների ծրագրի շրջանակներում երկրորդ տեսության ավարտի վերաբերյալ:
Համաձայնագիրը ենթակա է ԱՄՀ գործադիր խորհրդի կողմից հաստատման, որը պետք է այն դիտարկի մայիսի կեսերին:
Խորհուրդ է տրվելու ավելացնել Հայաստանի ֆինանսական աջակցությունը 128,80 միլիոն SDR-ով (մոտ 175 միլիոն դոլար), ինչը մայիսի կեսերին կայանալիք Խորհրդի նիստից անմիջապես հետո SBA ծրագրի շրջանակում կուտակված վարկերի իրավունքից օգտվելու իշխանությունների մտադրության հետ մեկտեղ, կապահովի հասանելիություն 206 միլիոն SDR-ի (մոտ 280 միլիոն դոլար):

МВФ: Армения получит доступ  $280 млн. в середине мая
Команда МВФ достигла договоренности с властями Армении о завершении второго обзора в рамках программы экономических реформ при поддержке трехлетнего SBA.
Соглашение подлежит утверждению исполнительным советом МВФ, который должен рассмотреть обзор в середине мая.
Совету будет рекомендовано увеличить финансовую поддержку Армении на 128,80 млн. SDR (около $175 млн.), что, наряду с намерением властей воспользоваться правом на накопленные займы в рамках программы SBA сразу после заседания Совета в середине мая, обеспечит доступность 206 млн. SDR (около $280 млн.).