Առաջիկա օրերին համակարգը կհամալրվի ևս 100 հազար թեստով. Տիգրան Ավինյան
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայացրել է տեղեկատվություն Հայաստանում կորոնավիրուսային վարակի հաստատված դեպքերի վիճակագրության, ընդհանուր դինամիկայի, վարակված անձանց առողջական վիճակի վերաբերյալ:
Փոխվարչապետ, արտակարգ դրության պարետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է կորոնավիրուսային վարակի տարածումը կանխարգելելու քաղաքականության շրջանակում իրականացվող միջոցառումներին: Նա նշել է, որ ՏՏ գործիքակազմը, մասնավորապես, տեղորոշման համակարգն արդյունավետ ընթացք ունի և հնարավորություն է տալիս ավելի վերահսկելի դարձնել կորոնավիրուսի տարածման շղթաները:
Զեկուցվել է, որ ապրիլի 8-ին պարետատան նախաձեռնած հատուկ` Չինաստանից Հայաստան չվերթով ՀՀ առողջապահական համակարգը համալրվել է 120 հատ թոքերի արհեստական օդափոխման սարքերով, 2 թթվածնի մատակարարման կայանով, 60 հազար հատ թեստով, 60 հազար հատ բժշկական դիմակով, 280 հազար հատ պաշտպանիչ դիմակով, 20 հազար հատ պաշտպանիչ ակնոցներով, 100 հազար հատ պաշտպանիչ արտահագուստով և դեղամիջոցներով: Տ. Ավինյանը նշել է, որ առաջիկա օրերին համակարգը կհամալրվի ևս 100 հազար թեստերով, ինչը հնարավորություն կտա ընդլայնել թեստավորման շրջանակը և հզորությունները, ինչպես նաև նոր սարքավորումներով և պաշտպանիչ միջոցներով:
Նիստում քննարկման առարկա են դարձել կորոնավիրուսային վարակի տարածումը կանխարգելելու ուղղությամբ հետագա անելիքները:
Քննարկվել են տնտեսական, սոցիալական, կրթական, մշակութային և հանրային կյանքի մյուս ոլորտներում աշխատանքների կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել համաճարակաբանական խնդրի կառավարելիությանը, տեղաշարժի և տնտեսական գործունեության սահմանափակումներին, վերահսկողության մեխանիզմներին և մի շարք այլ հարցերի:

В ближайшие дни система будет пополнена еще 100 000 тестами – Тигран Авинян
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось заседание Комиссии по координации работ по предотвращению распространения коронавируса в Армении.
Министр здравоохранения Арсен Торосян представил информацию о статистике подтвержденных случаев заражения коронавирусной инфекцией в Армении, общей динамике и состоянии здоровья инфицированных.
Вице-премьер, комендант чрезвычайного положения Тигран Авинян коснулся мер, принятых в рамках политики по предотвращению распространения коронавирусной инфекции. Он отметил, что инструментарий ИТ, в частности система определения местоположения эффективна и позволяет лучше контролировать цепочки распространения коронавируса.
Было доложено, что 8 апреля специальным рейсом из Китая в Армению были доставлены для министерства здравоохранения Республики Армения 120 аппаратов искусственной вентиляции легких, 2 станции подачи кислорода, 60 тысяч тестов, 60 тысяч медицинских масок, 280 тысяч защитных масок, 20 тысяч защитных очков, 100 тысяч защитной спецодежды и лекарства. Тигран Авинян отметил, что в ближайшие дни система будет пополнена еще 100 тыс. тестами, что позволит расширить рамки и мощности тестирования, а также новым оборудованием и средствами защиты.
На встрече были обсуждены дальнейшие шаги по предотвращению распространения коронавирусной инфекции.
Были обсуждены вопросы, связанные с организацией работы в других сферах экономической, социальной, образовательной, культурной и общественной жизни. Были затронуты вопросы управляемости эпидемиологической проблемы, перемещения и ограничений экономической деятельности, механизмов контроля и ряд других вопросов.