ՀՀ ամբողջ տարածքում հայտարարվող արտակարգ դրության ժամկետը չի կարող գերազանցել 30 օրը. Էդմոն Մարուքյան
10/04/2020 15:08
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է մեկ ամսով հանրապետությունում սահմանափակումները երկարաձգելու հարցին։ Նա իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է․
«Մամուլում լուրեր են շրջանառվում այն մասին, որ կառավարությունում կա նախագիծ ևս 30 օրով արտակարգ դրությունը երկարացնելու վերաբերյալ:
Իրազեկում եմ Ձեզ, որ «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում հայտարարվող արտակարգ դրության ժամկետը չի կարող գերազանցել 30 օրը, իսկ առանձին տարածքներում` 60 օրը:
Հետևաբար, ամբողջ Հանրապետության տարածքում նույն ռեժիմի երկարաձգումն օրենքով այլևս անհնար է»։
Ավելի վաղ իմքայլական պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը խորհրդարանում հայտարարել էր, որ քննարկվում է սահմանափակումները ևս մեկ ամսով երկարաձգելու հարցը։

Срок действия объявляемого по всей территории Армении чрезвычайного положения не может превышать 30 дней – Эдмон Марукян
10/04/2020 15:51
Руководитель парламентской фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян обратился на своей странице в Facebook к вопросу продления ограничений на всей территории республики.
«В прессе муссируются сведения о том, что в правительстве обсуждается проект о продлении режима чрезвычайного положения еще на 30 дней.
Информирую Вас о том, что согласно части 1 статьи 5 закона «О правовом режиме чрезвычайного положения», срок действия чрезвычайного положения, объявляемого по всей территории Республики Армения, не может превышать 30 дней, а в отдельных местностях – 60 дней.
Следовательно, продление режима чрезвычайного положения на всей территории республики больше невозможно», - написал Эдмон Марукян.
Ранее депутат парламента от правящего блока «Мой шаг» Сисак Габриелян заявил, что обсуждается вопрос продления ограничений еще на один месяц.