Կառավարությունն առաջարկում է արտակարգ դրության պայմաններում դեղերի մեծածախ իրացման լիցեզավորման ժամկետը երկարաձգել չորս ամսով
10/04/2020 11:51
Կառավարությունն առաջարկում է դեղերի մեծածախ իրացման լիցենզավորման ժամկետը երկարաձգվում է ևս չորս ամսով` հաշվի առնելով կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետեւանքով տնտեսվարող սուբյեկտների համար առաջացած դեղերի մեծածախ իրացման լիցենզավորման գործընթացի կազմակերպման գործնական անհնարինությունը:
Փոփոխությունները նախատեսված են ապրիլի 13-ին ԱԺ արտահերթ նիստի օրակարգում ընդգրկված «Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ 2020 թվականի մարտի 16-ի N 298-Ն որոշման համաձայն ՀՀ-ում հայտարարվել է արտակարգ դրություն, որի հիման վրա սահմանափակվել են աձանց տեղաշարժի, ինչպես նաև պետական կառավարման համակարգի մարմինների հետ անմիջական շփում պահանջող գործողությունները, ինչը էական խոչընդոտ է հանդիսանում դեղերի մեծածախ իրացման լիցենզավորման գործընթացի կազմակերպման հարցում:

Правительство Армении предлагает продлить на четыре месяца срок лицензий на оптовую торговлю лекарствами
Правительство Армении предлагает продлить на четыре месяца срок лицензий на оптовую торговлю лекарственными средствами, учитывая практической невозможность организации процесса лицензирования хозяйствующих субъектов вследствие коронавирусной инфекции (COVID-19).
Изменения предусмотрены законопроектом о внесения изменений и дополнений в закон «О лекарствах», который включен в повестку внеочередного заседания Национального Собрания 13 апреля.
В обосновании проекта отмечается, что в соответствии с решением N 298-Н от 16 марта 2020 года о введении режима чрезвычайного положения, ограничивается передвижение людей, а также действий, требующих непосредственного контакта с органами государственного управления, что является значительным препятствием для организации лицензирования оптовой торговли лекарственными препаратами.