Քննարկվում է սահմանափակումները ևս մեկ ամսով երկարաձգելու հարցը․ Սիսակ Գաբրիելյան
Քննարկվում է ևս մեկ ամսով սահմանափակումները երկարաձգելու հարցը, ԱԺ-ում առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ասաց «Իմ քայլի» պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը։
«Հիմա քննարկվում է սահմանափակումները ևս մեկ ամսով երկարաձգելու հարցը, և աշխարհով մեկ կա այն կանխատեսումը, որ շատ երկրներում էլ կշարունակեն մի քանի ամիս գործել սահմափակումներ», - ասաց նա։
Վերջինս նկատեց, որ սահմանափակումներով պայմանավորված՝ ավելի քան արդիական է դառնում առողջության համար առաջնային անհրաժեշտթյան համարվող դեղորայքը փոստային ծառայության բեռնափոխադրումների միջոցով ստանալը․
«Որովհետև ամենախիստ կարանտինային երկրներում բեռնափոխադրումների համար սահմանափակումները չեն գործում», - հանձնաժողովի նիստում «Դեղերի մասին» օրենքում լարցումներ և փոփոխություններ կատարելու հարցի քննարկման ժամանակ ասաց Գաբրիելյանը։
Հայաստանում արտակարգ դրություն հայտարարվել է մարտի 16-ից ապրիլի 14-ը։ Մարտի 24-ից սահմանափակվել է ազատ տեղաշարժը: Մարտի 31-ից առնվազն տասը օրով երկարացվել են խստացված սահմանափակումները։
Ապրիլի 1-12-ը դադարեցվել է հանրային տրանսպորտի գործունեությունը` բացառությամբ երկաթուղային տրանսպորտի և տաքսիների։

Сейчас обсуждается вопрос продления ограничений еще на один месяц – Сисак Габриелян
В настоящее время обсуждается вопрос продления режима чрезвычайного положения еще на один месяц, заявил сегодня на заседании  постоянной парламентской комиссии по здравоохранению и социальным вопросам депутат фракции «Мой шаг» Сисак Габриелян.
«Сейчас обсуждается вопрос продления ограничений еще на один месяц и прогнозируется, что ограничения будут действовать во многих странах мире еще несколько месяцев», - сказал он.
Депутат отметил, что в условиях действующих ограничений для министерства здравоохранения более чем актуальна доставка лекарственных препаратов первой необходимости посредством почтовых грузоперевозок.
«Поскольку даже в странах с самым строгим режимом карантина не введены ограничения на почтовые грузоперевозки», - заявил Сисак Габриелян во время обсуждения в комиссии законопроекта о внесения изменений и дополнений в закон «О лекарствах».
Напомним, в Армении с 16 марта по 14 апреля объявлен режим чрезвычайного положения. Решением комендатуры, 24 марта было ограничено свободное передвижение. 31 марта режим строгих ограничений был продлен как минимум на десять дней.
В период с 1-го по 12-ое апреля прекратил работу Ереванский метрополитен им. Карена Демирчяна, общественный транспорт, кроме железнодорожного транспорта и такси.