ՀՀ վարչապետ. Ցավոք, մենք ուղղակիորեն գտնվում ենք ռեցեսիայի եզրին (Տեսանյութ)
Հայաստանի կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկում տնտեսությունը խթանելու և ճգնաժամային ծանր երևույթները հաղթահարելու նպատակով՝ կորոնավիրուսային պանդեմիայի պայմաններում, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ տեսակոնֆերանսի ռեժիմով Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի ժամանակ:
«Ցավոք, մենք ուղղակիորեն գտնվում ենք ռեցեսիայի եզրին։ Ըստ ամենայնի, դրանից այլևս անհնար կլինի խուսափել: Ոչ ոք չգիտի, թե որն է լինելու այս ճգնաժամի սցենարը, որքան երկար կտևի պանդեմիան: Ստեղծված աննախադեպ պայմաններում անհրաժեշտ է ապահովել ԵԱՏՄ շրջանակներում ազատ առևտրի ռեժիմի անխափան գործառույթը, իսկ ԵԱՏՄ-ում ապրանքների և ծառայությունների սահմանափակումն անընդունելի է: ԵԱՏՄ-ում այսօր անդադար բեռնափոխադրումների հաղորդակցությունը դարձել է Հայաստանի համար գերակա նշանակություն: Այս առումով ռուս-վրացական սահմանը մեզ համար ունի կենսականորեն կարևոր ռազմավարական նշանակություն: Ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի կառավարության կողմից ցուցաբերած աջակցության համար», - հայտարարել է ՀՀ վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը պատրաստ է, որքան հնարավոր է, աջակցել ԵԱՏՄ-ում գործընկերներին, անհրաժեշտ է արագացնել միջոցառումների ընդունումը` ԵԱՏՄ շրջանակներում առևտրի մեջ ազգային արժույթներով վճարումների մասնաբաժնի էականորեն բարձրացման համար:
«Մենք պետք է ամրապնդենք մեր դաշինքը նույնիսկ պանդեմիայի և աճող ռեցեսիայի լուրջ մարտահրավերների ֆոնին: Մենք պետք է ապացուցենք մեր կազմակերպության կենսունակությունը և պատրաստ լինենք օգտվել հետճգնաժամային ժամանակահատվածում ծագած բոլոր տնտեսական հնարավորություններից», - հայտարարել է Փաշինյանը:
Նա նաև պատրաստակամություն է հայտնել այս տարվա աշնանը Երևանում անցկացնել ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստը:

Премьер-министр Армении: К сожалению, мы находимся непосредственно на пороге рецессии (Видео)
Правительство Армении принимает меры по стимулированию экономики и преодолению тяжелых кризисных явлений в условиях пандемии коронавируса, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании Евразийского межправсовета в режиме видеоконференции.
«К сожалению, мы находимся непосредственно на пороге рецессии. По-видимому, этого уже невозможно будет избежать. Никто не знает, каким будет сценарий этого кризиса, как долго продлится пандемия. В создавшихся беспрецедентных условиях необходимо обеспечить бесперебойное функционирование режима свободной торговли в рамках ЕАЭС, недопустимо ограничение товаров и услуг внутри ЕАЭС. Безостановочная грузовая транспортная связь в ЕАЭС сегодня приобрела первостепенное значение для Армении. Российско-грузинская граница в этом плане имеет жизненно важное стратегическое значение для нас. Хотел бы поблагодарить за поддержку, оказываемую со стороны правительства России», - заявил премьер Армении.
По его словам, Армения готова по мере своих возможностей оказать поддержку партнерам по ЕАЭС, необходимо ускорить принятие мер для существенного увеличения доли платежей в национальных валютах в торговле внутри ЕАЭС.
«Мы должны укрепить наш союз даже в условиях пандемии и серьезных вызовов нарастающей рецессии. Мы должны доказать жизнеспособность нашей организации, и быть готовыми воспользоваться всеми экономическими возможностями которые возникнут в посткризисный период», - заявил Пашинян.
Он также выразил готовность осенью этого года принять в Ереване очередное заседание межправсовета ЕАЭС.