ՀՀ վարչապետ. Ցավոք, մենք ուղղակիորեն գտնվում ենք ռեցեսիայի եզրին (Տեսանյութ)
Հայաստանի կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկում տնտեսությունը խթանելու և ճգնաժամային ծանր երևույթները հաղթահարելու նպատակով՝ կորոնավիրուսային պանդեմիայի պայմաններում, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ տեսակոնֆերանսի ռեժիմով Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի ժամանակ:
«Ցավոք, մենք ուղղակիորեն գտնվում ենք ռեցեսիայի եզրին։ Ըստ ամենայնի, դրանից այլևս անհնար կլինի խուսափել: Ոչ ոք չգիտի, թե որն է լինելու այս ճգնաժամի սցենարը, որքան երկար կտևի պանդեմիան: Ստեղծված աննախադեպ պայմաններում անհրաժեշտ է ապահովել ԵԱՏՄ շրջանակներում ազատ առևտրի ռեժիմի անխափան գործառույթը, իսկ ԵԱՏՄ-ում ապրանքների և ծառայությունների սահմանափակումն անընդունելի է: ԵԱՏՄ-ում այսօր անդադար բեռնափոխադրումների հաղորդակցությունը դարձել է Հայաստանի համար գերակա նշանակություն: Այս առումով ռուս-վրացական սահմանը մեզ համար ունի կենսականորեն կարևոր ռազմավարական նշանակություն: Ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի կառավարության կողմից ցուցաբերած աջակցության համար», - հայտարարել է ՀՀ վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը պատրաստ է, որքան հնարավոր է, աջակցել ԵԱՏՄ-ում գործընկերներին, անհրաժեշտ է արագացնել միջոցառումների ընդունումը` ԵԱՏՄ շրջանակներում առևտրի մեջ ազգային արժույթներով վճարումների մասնաբաժնի էականորեն բարձրացման համար:
«Մենք պետք է ամրապնդենք մեր դաշինքը նույնիսկ պանդեմիայի և աճող ռեցեսիայի լուրջ մարտահրավերների ֆոնին: Մենք պետք է ապացուցենք մեր կազմակերպության կենսունակությունը և պատրաստ լինենք օգտվել հետճգնաժամային ժամանակահատվածում ծագած բոլոր տնտեսական հնարավորություններից», - հայտարարել է Փաշինյանը:
Նա նաև պատրաստակամություն է հայտնել այս տարվա աշնանը Երևանում անցկացնել ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստը:

Armenia's PM: We are directly on the verge of recession
Armenia’s government is undertaking measures to stimulate the economy and overcome the harsh crisis phenomena in the conditions of coronavirus pandemic, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated at Eurasian Inter-Governmental Council's video-conference today.
“Unfortunately, we are on the verge of recession. Apparently, it will be impossible to avoid it. Nobody knows the scenario of this crisis and how long the pandemic will last. In the created unprecedented conditions it is necessary to ensure uninterrupted functioning of free trade regime in the sidelines of the EAEU, restriction of products and services inside EAEU is inadmissible. The uninterrupted cargo transportation in the EAEU is of prior significance for Armenia,” the head of the Armenian government said, adding that Russian-Georgian border is of vital strategic significance for Armenia.
The PM also thanked Russian government for support, and voiced Armenia’s readiness to assist EAEU partners within its capacity.
“We must reinforce our union even in conditions of pandemic and serious challenges of the growing recession. We must prove the viability of our organization and be ready to get use of the economic opportunities that may be created in post-crisis period,” Pashinyan stated, voicing readiness to host regular session of EAEU Inter-Governmental Council in fall this year.