Կյանքից հեռացել է Հայաստանի վաստակավոր մանկավարժ Ռիմա Խաչատրյանը
Ռիմա Խաչատրյանը ծնվել է 1938թ. ապրիլի 3-ին Երևանում: 1960թ. ավարտել է Երևանի Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի բիոքիմիական ֆակուլտետը, իսկ 1965 թվականին՝ Հայկական գյուղատնտեսական ինստիտուտի ագրարային ֆակուլտետը:
Ռիմա Խաչատրյանն իր աշխատանքային գործունեությունն սկսել է 1961 թվականին: Շուրջ 60 տարվա անընդմեջ աշխատանքային գործունեության 55 տարիներին նա դասավանդել է Երևանի պետական հենակետային բժշկական քոլեջում: Ավելի քան հինգ տասնամյակ ղեկավարելով Հայաստանի բուժաշխատողների խոշորագույն արհեստակցական կազմակերպություններից մեկը`Ռ. Խաչատրյանը գործուն մասնակցություն է ունեցել ուսումնակրթական խնդիրների, բժիշկ-մանկավարժների աշխատանքային ու սոցիալական շահերի ու իրավունքների ներկայացման ու պաշտպանության գործընթացներին: Տասնամյակների գիտամանկավարժական անբասիր գործունեության ընթացքում Ռ. Խաչատրյանն անգնահատելի ներդրում է ունեցել Հայաստանում միջնակարգ բժշկական կրթության շարունակական համակարգի զարգացման, դասավանդման մեթոդների կատարելագործման, երկրի միջին բուժանձնակազմի ձևավորման գործում:
Միջնակարգ բժշկական կրթության համակարգի զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար Ռ. Խաչատրյանը պարգևատրվել է «Անանիա Շիրակացի» մեդալով: ՀՀ նախագահի հրամանագրով Ռ. Խաչատրյանին շնորհվել է Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր մանկավարժի պատվավոր կոչում։ «Դեղագործական գործ» «Անօրգանական քիմիա» (երկհատորյա) և «Անալիտիկ քիմիա» դասագրքերի հեղինակն էր:
Հոգեհանգիստը կկայանա ապրիլի 12-ին, ժամը 18:00-ին, Էրեբունի սգո սրահում (Խաղաղ Դոնի 2/14), հուղարկավորությունը՝ ապրիլի 13-ին, ժամը 13:00-ին նույն վայրից:

Rima Khachatryan, Honoured Pedagogue of the Republic of Armenia passes away at 82
Rima Khachatryan was born on 3 April, 1938 in Yerevan. In 1960 she graduated from the Department of Biochemistry at Khachatur Abovyan State Pedagogic Institute, and in 1965 from the Agrarian Department of the Armenian State Agricultural Institute.
1961 marked the star of her career. For 55 years of an uninterrupted career extending for about 60 years, Rima Khachatryan taught in the Yerevan Basic Medical College.
Leading one of the largest trade unions of medical workers in Armenia for over five decades, Mrs. Khachatryan had a significant impact on addressing relevant education and training issues, and on representing and protecting the labour and social rights and interests of medical doctors who also teach.
During an impeccable career of several decades Rima Khachatryan made an invaluable contribution to the sustainable development of the vocational medical education in Armenia, improvement of the teaching practices and relevant teaching methodologies, and development of the mid-level medical personnel.
For her significant contributions to the development of the vocational medical education in the country Rima Khachatryan was awarded with Anania Shirakatsi Medal in 2009.
In 2017, by the Decree of the President of the Republic of Armenia Rima Khachatryan was awarded with the title of Honoured Pedagogue of the Republic of Armenia.
Rima Khachatryan also authored the textbooks “Inorganic Chemistry” in two volumes and “Analytical Chemistry”.