ՀՀ պաշտպանության նախարարը և ՌԴ դեսպանը ծանոթացել են շարժական լաբորատորիայի աշխատանքներին
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը և ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը ապրիլի 11-ին ծանոթացել են Երևանում բացազատված Covid-19 վարակի հետազոտման շարժական լաբորատորիայի աշխատանքներին:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը զրուցել է շարժական լաբորատորիան սպասարկող անձնակազմի հետ, ծանոթացել առաջին նմուշառումների արդյունքներին, նախապես վարակազերծված լաբորատորիայում հետաքրքրվել դրա հնարավորություններով։
Շարժական լաբորատորիան ՌԴ-ից Հայաստան է տեղափոխվել երկու պետությունների պաշտպանության նախարարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության  արդյունքում:
Նոր կորոնավիրուսային վարակի տարածման կանխարգելման և հակահամաճարակային միջոցառումների կազմակերպմանն աջակցելու, ինչպես նաև հայ գործընկերներին այդ ոլորտում իրենց փորձն ու գիտելիքները փոխանցելու նպատակով Հայաստանում են նաև ՌԴ զինված ուժերի մասնագետները: ՀՀ ԶՈՒ ռազմաբժշկական վարչության սպաները ռուս գործընկերների հետ արդեն իրականացնում են լաբորատոր հետազոտություններ, անցկացնում վերապատրաստման պարապմունքներ, քննարկումներ ընթացիկ աշխատանքների կազմակերպման վերաբերյալ։
Հայաստան տեղափոխված Covid-19 վարակի հետազոտման շարժական լաբորատորիան կարող է հետազոտություններ իրականացնել ցանկացած տեղանքում և եղանակային բարդ պայմաններում՝ ապահովելով իրականացվող ստուգումների 99% ճշգրտություն:

Министр обороны Армении и посол России ознакомились с работой передвижной лаборатории
Министр обороны Армении Давид Тоноян и Чрезвычайный и Полномочный посол РФ в Армении Сергей Копыркин 11 апреля ознакомились с работой развернутой в Ереване передвижной лаборатории для тестирования на коронавирус Covid-19.
Глава оборонного ведомства побеседовал с обслуживающим персоналом передвижной лаборатории, ознакомился с результатами исследования первых образцов, поинтересовался возможностями лаборатории.
Передвижная лаборатория была доставлена в Ереван военно-транспортным самолетом ВКС России в соответствии с договоренностью между министрами обороны Армении и России Давидом Тонояном и Сергеем Шойгу.
Для содействия организации противоэпидемиологических мероприятий и предотвращению распространения коронавирусной инфекции, а также передачи армянским коллегам опыта и знаний в Армению прибыла также команда специалистов  Вооруженных сил РФ. Офицеры военно-медицинского управления ВС Армении вместе с российскими военными специалистами уже осуществляют лабораторные исследования, проводят курсы по переподготовке, обсуждения об организации текущих работ.
Доставленная в Армению передвижная лаборатория для тестирования на коронавирус Covid-19 может проводить исследования в любой местности и сложных климатических условиях, обеспечивая ответ с точностью 99%.