Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել է, որ ինքը մոտ էր մահվան (Տեսանյութ)
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել է, որ ինքը մոտ էր մահվան, երբ ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում էր կորոնավիրուսային վարակի հետևանքով:
Ապրիլի 12-ին հիվանդանոցից դուրս գրված քաղաքական գործիչը Twitter-ում տեսաուղերձով է հանդես եկել:
«Այսօր ես դուրս գրվեցի հիվանդանոցից: Այդ ընթացքում առողջապահության ազգային համակարգի աշխատակիցները, անկասկած, փրկեցին իմ կյանքը», - ասել է կառավարության ղեկավարը:
Նա խոստովանել է, որ 48 ժամ շարունակ իր վիճակը մնում էր ծանր, և «արդյունքն անկանխատեսելի էր»:
Ջոնսոնը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր բրիտանացի բժիշկներին, որոնք այժմ պայքարում են Միացյալ Թագավորության բնակիչների առողջության պահպանման համար, որոնք գտնվում են հիվանդանոցներում: Վարչապետը անուն առ անուն թվարկել է այն բոլոր բժիշկներին ու բուժքույրներին, որոնք իրեն օգնել են:
«Մենք կհաղթենք, քանի որ մեր ազգային առողջապահական համակարգը պետության կենդանի և բաբախող սիրտն է: Նա մարմնավորում է այն լավագույնը, որն առկա է այս երկրում», - ընդգծել է Ջոնսոնը:

Джонсон рассказал о пережитом критическом состоянии (Видео)
Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон заявил, что был близок к смерти, когда находился в отделении интенсивной терапии с коронавирусным SARS-CoV-2, вызывающим заболевание COVID-19. Об этом политик, выписанный из больницы 12 апреля, заявил в видеообращении в Twitter.
«Сегодня я покинул больницу, проведя там неделю, в течение которой сотрудники национальной системы здравоохранения, несомненно, спасли мне жизнь», — сказал глава правительства. Он признался, что на протяжении 48 часов его состояние оставалось тяжелым, а «исход был непредсказуем», отмечает телеканал «360».
Джонсон поблагодарил всех британских медиков, которые в настоящее время заботятся о жителях Соединенного Королевства, оказавшихся в больницах, и поименно перечислил врачей и медсестер, которые оказывали ему помощь.
«Мы победим, потому что наша национальная система здравоохранения — это живое, пульсирующее сердце государства. Она воплощает в себе лучшее, что есть в этой стране», — подчеркнул он.