Իտալիայի ԱԳՆ ղեկավարը պանդեմիայի հետևանքները համեմատել է պատերազմի հասցրած վնասների հետ
Կորոնավիրուսի տարածման պատճառով հայտարարված արտակարգ դրությունը կրում է երկարատև բնույթ, իսկ դրա տնտեսական հետևանքները համեմատելի են պատերազմի հասցրած վնասի հետ: Այս մասին հայտարարել է Իտալիայի արտգործնախարար Լուիջի Դի Մայոն, որի նամակը երկուշաբթի հրապարակել է «Financial Times»-ը:
«Կորոնավիրուսի հետ կապված արտակարգ իրավիճակն անդրադարձել է մեզանից յուրաքանչյուրի վրա: Այն փոխել է մեր սովորությունները և սրել է այն դժվարությունները, որոնց բախվում են բնակչության առավել խոցելի խմբերը: Դա շարունակական արտակարգ դրություն կլինի, որի ազդեցությունն ու տնտեսական հետևանքներն այն պատերազմի նման են դարձնում», - ասել է նա:
Ըստ նախարարի խոսքերի՝ Եվրամիությունը երկար տարիներ շարունակ միշտ կարողացել է կանխել իրադարձությունների նման զարգացումը՝ հիմնարար սկզբունքների պահպանման ճանապարհով:
«Մենք պետք է ընդունենք ճշմարտությունը. Եվրոպան մինչ այժմ պատշաճ համերաշխություն չի ցուցաբերել: Այն չի կարողացել մեկ թիմ դառնալ, ընդ որում, դա անելու ցանկություն էլ չի դրսևորել: Ի հայտ են եկել եսասիրությունն ու անհատապաշտությունը», - ասել է Դի Մայոն
Իտալիայի ԱԳՆ ղեկավարն ավելացրել է, որ ստեղծված իրավիճակը պետք է «մտորելու առիթ դառնա ոչ միայն բոլոր իտալացիների, այլև ԵՄ բոլոր քաղաքացիների համար»:

Глава МИД Италии сравнил последствия пандемии в мире с уроном от войны
Чрезвычайная ситуация (ЧС) из-за распространения коронавируса будет носить затяжной характер, а ее экономические последствия сопоставимы с уроном от войны. Об этом заявил министр иностранных дел Италии Луиджи Ди Майо, письмо которого опубликовала в понедельник газета Financial Times.
"Чрезвычайная ситуация с коронавирусом затронула каждого из нас. Она изменила наши привычки и обострила трудности, с которыми сталкиваются самые уязвимые слои населения. Это будет продолжительная [по времени] ЧС, чье влияние и экономические последствия делают ее похожей на войну", - сказал он.
По словам министра, Евросоюзу на протяжении многих лет всегда удавалось предотвращать подобное развитие событий путем соблюдения основополагающих принципов.
"Мы должны признать правду: Европа до сих пор не продемонстрировала должную солидарность, - подчеркнул Ди Майо. - Она не смогла стать одной командой, при этом не проявила желания этого сделать. Появились эгоизм и индивидуализм".
Глава итальянского МИД добавил, что сложившаяся ситуация должна стать "поводом для размышлений не только для всех итальянцев, но и для всех европейских граждан".
Ранее в интервью британской корпорации Би-би-си премьер-министр Италии Джузеппе Конте заявил, что если европейские лидеры не "воспользуются возможностью вдохнуть новую жизнь в европейский проект, то риск [его] провала реален".