Հերթական ճոխացված թիվը. իրականում 600 000 մարդ չի օգտվելու կառավարության աջակցության ծրագրից. Սուրեն Պարսյան
ՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի պատասխանատու, տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը գրում է.
«Հերթական ճոխացված թիվը:
Մի կողմ թողնելով այն, որ փետրվար ամսվա դեպքում մինչև 10 000 ՀՀ դրամ բնական գազի և մինչև 5 000 ՀՀ դրամ էլեկտաէներգիայի սպառման չափերը շատ ցածր են ընտրված։ Իրականում 200 000 բաժանորդ-ընտանիք կամ 600 000 մարդ չի օգտվելու կառավարության աջակցության ծրագրից, քանի որ շարունակական արտագաղթով, սեզոնային գործոնով և տարբեր պատճառներով բազմաթիվ բաժանորդներ այս տարվա փետրվար ամսին բնական գազ և էլեկտրաէներգիա ընդհանրապես չեն սպառել, հետևաբար, զրոյական հաշիվների դեպքում զրոյական աջակցություն են ստանալու կառավարությունից։

Очередные раздутые цифры, в действительности 600 000 человек не воспользуются программой социальной помощи– Сурен Парсян
Ответственный офиса экономических исследований Бюро АРФ «Дашнакцутюн», экономист Сурен Парсян опубликовал на своей странице в Facebook пост.
«Очередные раздутые цифры.
Оставим в стороне то, что в случае февраля выбран очень низкий объем потребления –в размере 10 000 драмов за природный газ и 5 000 драмов за электроэнергию.
В действительности 200 000 абонентов семей или 600 000 человек не смогут воспользоваться программой социальной помощи правительства, поскольку из-за постоянной миграции, сезонного фактора и различных причин многочисленные абоненты в феврале этого года вообще не использовали природный газ и электроэнергию, следовательно, в случае нулевых счетов они получат от правительства нулевую помощь.
Но, как не странно, они стали бенефициарами программы социальной помощи правительства», - написал Сурен Парсян.