Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարարը դատապարտվել է 5 տարվա ազատազրկման
Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը 2019 թվականի հունիսին տեղի ունեցած ապստամբության գործով 5 տարվա ազատազրկման է դատապարտել Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Իրակլի Օկրուաշվիլիին, հայտնում է վրացական առաջին ալիքը:
Օկրուաշվիլին ձերբակալվել է 2019թ.-ի հունիսի 20-ին՝ Թբիլիսիի կենտրոնում հավաք անցկացնելու ժամանակ: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել խմբակային անկարգություններ կազմակերպելու, առաջնորդելու և դրանց մասնակցելու համար:
Անցյալ ամառ Թբիլիսիում տեղի էին ունենում բողոքի ցույցեր: Ցուցարարները դեմ էին ռուս պատվիրակների մասնակցությանն Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանին:

Экс-министр обороны Грузии приговорён к пяти годам заключения
Тбилисский городской суд приговорил бывшего министра обороны Грузии Ираклия Окруашвили к пяти годам лишения свободы по делу о беспорядках в июне 2019 года, передаёт грузинский Первый канал.
Окруашвили был задержан 20 июня 2019 года при разгоне акции в центре Тбилиси. Ему предъявили обвинение в организации, руководстве и участии в групповых насильственных действиях.
Прошлым летом Тбилиси захлестнули акции протеста. Митингующие выступили против участия российских делегатов в сессии Межпарламентской ассамблеи православия.