Քաղաքացիների տեղորոշման մասին նախագծի ընդունումից հետո վերհանվել է 3029 կոնտակտ․ պարետ
Քաղաքացիների տեղորոշման մասին նախագծի ընդունումից հետո ավտոմատացված եղանակով վերլուծվել են 315 հիվանդի կոնկտարներ, ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը։
«Դիտարկվել են նախորդող 14 օրվա տվյալները, վերհանվել է 3029 կոնտակ, որոնք չեն ներառում համաճարակաբանների կողմից իդենտիֆիկացված անձանց, այսինքն՝ սրանք լրացուցիչ կոնտակտներ են եղել։ Համակարգի միջոցով տեղորոշվել են, նրանցից բոլորի հետ կապ է հաստատվել և մի մասը ինքնամեկուսացվել է։
Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցներն իրականացրել են 9339 զանգ, 2596 զանգի պատասխանող չի եղել», - ասաց Ավինյանը:
Պարետի խոսքով՝ ընդհանուր առմամբ այս շրջանում ինքնամեկուսացվել է մոտ 7000 անձ, արձանագրվել է մոտ 400 խախտում։

После принятия законопроекта об отслеживании местоположения граждан были выявлено 3029 контактов – комендант
13/04/2020 17:14
После принятия законопроекта об отслеживании местоположения граждан были автоматически проанализированы контакты 315 больных коронавирусом, заявил сегодня на внеочередном заседании парламента Армении вице-премьер, комендант Тигран Авинян.
«Проведет мониторинг данных за предыдущие 14 дней, выявлено 3029 контактов, которые не включают идентифицированных эпидемиологами лиц, то есть это дополнительные контакты. С помощью системы определено их местоположение, со всеми установлена связь и часть их самоизолирована.
Сотрудники МЧС Армении сделали 9339 звонков, но на 2596 звонков никто не ответил», - сказал Тигран Авинян.
По словам коменданта, в целом, за этот период самоизолированы около 7000 граждан, зарегистрировано порядка 400 нарушений.