Կորոնավիրուսով հիվանդների սպասարկման համար ունենք արդեն 1400 մահճակալ․ ակնկալվում է լրացուցիչ մահճակալային ֆոնդ ծավալել․ փոխնախարար
13/04/2020 11:31
Ակնկալվում է ՀՀ-ում կորոնավիրոսային հիվնադությունների ախտահարված անձանց լրացուցիչ մահճակալային ֆոնդ ծավալել և լրացուցիչ մասնագետներ ներգարվվել՝ նրանց վերապատրաստման արդյունքում, ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ ասաց առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ ներկայացնելով «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ և «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ լրացում կատարելու մասին օրենքնի նախագծերը։
«Միայն կորոնավիրուսով հիվանդների սպասարկման համար ունենք արդեն 1400 մահճակալ։ Լրացուցիչ այլ բժշկական կազմերպությունների ներգրավվելու համար գուցե անհրաժետ լինի, որ եթե տվյալ բժշկական կազմակերպությունը չունի ինֆեկցիոն տեսակի լիցենզավորում, նա ևս կարողանա ներգրավվել և ապահովել պացիենտների բնականոն օգնությունն ու սպասարկումը», - ասաց նա։
«Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», ինչպես նաև «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքներում լրացում կատարելու մասին նախագծերով առաջարկվում է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) համար բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների մատուցման նպատակով իրենց լիցենզիայով չնախատեսված բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող բժշկական կազմակերպությունների կարողությունների օգտագործում, ինչպես նաև կորոնավիրուսային հիվանդությամբ ախտահարված անձանց բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների մատուցմանը այլ բուժաշխատողներ, այդ թվում կլինիկական օրդինատուրայի ավարտական կուրսերի ուսանողների ներգրավում:

Для обслуживания пациентов с коронавирусом есть 14000 коек, предусматривается развернуть дополнительный коечный фонд – замминистра здравоохранения
13/04/2020 13:07
Предусматривается развернуть дополнительный коечный фонд для инфицированных коронавирусом лиц и дополнительно привлечь специалистов, которые пройдут переподготовку для борьбы с COVID-19, заявила сегодня на внеочередном заседании парламента заместитель министра здравоохранения Анаит Аванесян в ходе обсуждения проекта о внесении дополнений в закон «О медицинском лечении и обслуживании населения» и смежные законы.
«У нас уже есть 14000 коек для обслуживания пациентов с коронавирусом. Для вовлечения других медицинских учреждений, у которых нет лицензии на лечение инфекционных заболеваний, необходимо создать соответствующие условия, чтобы они имели возможность предоставлять нормальные медицинские услуги для пациентов», - сказала она.
Согласно законопроекту о внесении дополнений в законы «О медицинской помощи и обслуживании населения» и «О лицензировании» предлагается для предоставления медицинской помощи и медицинских услуг при лечении коронавирусной инфекции (COVID-19) использовать потенциал медицинских учреждений, лицензия которых не предусматривает  оказание подобной медицинской помощи и услуг. Кроме того, предлагается привлечь к оказанию медицинской помощи инфицированным коронавирусом пациентам студентов выпускного курса клинической ординатуры.