Արտակարգ դրության ժամանակ ավարտական կուրսերի կլինիկական օրդինատորները կներգրավվեն անհրաժեշտ բժշկական օգնության իրականացմանը
13/04/2020 19:27
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ու «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» նախագծերը։
«Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխությունների համաձայն՝ դեղերի մեծածախ իրացման լիցենզավորման ժամկետը երկարաձգվեց ևս չորս ամսով՝ (ապրիլի 15-ի փոխարեն օգոստոսի 15) հաշվի առնելով կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով տնտեսվարող սուբյեկտների համար առաջացած դեղերի մեծածախ իրացման լիցենզավորման գործընթացի կազմակերպման գործնական անհնարինությունը:
Հաջորդ նախագծերը թույլ կտան կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) համար օգտագործել բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների մատուցման նպատակով իրենց լիցենզիայով չնախատեսված բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող բժշկական կազմակերպությունների կարողությունները, ինչպես նաև կորոնավիրուսային հիվանդությամբ ախտահարված անձանց բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների մատուցմանը ներգրավվել այլ բուժաշխատողների, այդ թվում՝ կլինիկական օրդինատուրայի ավարտական կուրսերի ուսանողների:

Студенты выпускного курса клинической ординатуры будут привлечены к оказанию медицинской помощи инфицированным коронавирусом пациентам
13/04/2020 19:55
Парламент Армении принял во втором и окончательном чтении законопроект о внесении изменений и дополнений в законы «О лекарствах» и законопроекты о внесении дополнений в законы «О медицинской помощи и обслуживании населения» и «О лицензировании».
Согласно законопроекту о внесении изменений и дополнений в закон «О лекарствах», срок лицензирования на оптовую торговлю лекарственными средствами продлен на четыре месяца (вместо 15 апреля 15 августа), учитывая практическую невозможность организации процесса лицензирования хозяйствующих субъектов вследствие коронавирусной инфекции (COVID-19).
Согласно проектам поправок в законы «О медицинской помощи и обслуживании населения» и «О лицензировании», к предоставлению медицинской помощи и медицинских услуг при лечении коронавирусной инфекции (COVID-19) будет привлечен ряд медицинских учреждений, лицензия которых не предусматривает оказание подобной медицинской помощи и услуг.
Кроме того, к оказанию медицинской помощи инфицированным коронавирусом пациентам привлекут студентов выпускного курса клинической ординатуры.