Արցախում այս պահի դրությամբ իրավիճակն ամբողջությամբ վերահսկվում է. Գրիգորի Մարտիրոսյան
Արցախում այս պահի դրությամբ իրավիճակը ամբողջությամբ վերահսկվում է, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության պետնախարար, պարետ Գրիգորի Մարտիրոսյանը։
«Ունենք վարակի 3 աղբյուր, որոնցից 2-ն ամբողջությամբ վերահսկելի ու սահմանափակված է: Մյուսի վրա դեռ շարունակում ենք աշխատել, որովհետև թե վարակակիր անձի ընտանիքի անդամների շփումների առումով, թե, ընդհանրապես, մի քիչ ավելի խոշոր բնակավայրերի առումով, վիճակը մի քիչ ավելի խնդրահարույց է, բայց մենք շարունակում ենք աշխատել», - ասաց նա։
Հարցին՝ չափազանց ռիսկային չէ՞ր այս պայմաններում ընտրությունների երկրորդ փուլ անցկացնելը՝ հաշվի առնելով, որ առաջին վարակակիրը ընտրություններին մասնակցել էր, որից հետո ամբողջ համայնքը մեկուսացվել է, Գրիգորի Մարտիրոսյանը պատասխանեց.
«Այո, առաջին վարակակիրը մասնակցել է ընտրություններին, բայց, մեր տեղեկությունների համաձայն, այդ անձը եղել է դիմակով և ձեռնոցով: Այս պահի դրությամբ մենք Միրիկ համայնքում միայն մեկ այլ դեպք ունեցանք, որն էլ այդ անձի ընտանիքի անդամ է», - ընդգծեց Արցախի պետնախարարը։

Ситуация в Арцахе полностью контролируется – Григорий Мартиросян
На данный момент ситуация в Арцахе полностью контролируется, заявил в беседе с журналистами государственный министр, комендант Григорий Мартиросян.
«Есть три источника заражения, два из них полностью контролируются и изолированы. С третьим источником мы продолжаем работать, поскольку ситуация более проблематичная как в контексте контактов членов семьи инфицированного лица, так и в контексте крупных населенных пунктов, однако мы продолжаем работать», - сказал он.
На вопрос, не очень ли рискованно проводить второй тур президентских выборов в подобных условиях, учитывая, что первый инфицированный участвовал в выборах, после чего была изолирована вся община, Григорий Мартиросян ответил:
«Да первый инфицированный участвовал в выборах, но по нашим сведениям, он был в защитной маске и перчатках. По состоянию на данный момент, в селе Мирик у нас есть лишь один случай, когда заражен член семьи этого человека», - подчеркнул Григорий Мартиросян.