Քաղավիացիայի վերաբերյալ կոնկրետ թերություններ են նշվում, սակայն չի հստակեցվում, որ դրանք տեղի են ունեցել վերջին 2 տարվա ընթացքում. Տաթևիկ Ռևազյան
Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի վերաբերյալ Եվրոպական միության զեկույցում որևէ կերպ նշված չէ, որ նշված թերությունները հայտնաբերվել են վերջին երկու տարվա ընթացքում, այսօր տեսակապով հրավիրված ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը։
«Կոնկրետ թերություններ են նշում, որոնք նկատել են այցի ընթացքում, որը տեղի է ունեցել փետրվարի 3-ից 7-ը։ Սակայն չի նշվում, որ դրանք տեղի են ունեցել վերջին երկու տարվա ընթացքում», - ասաց Տաթևիկ Ռևազյանը։
Տեսակապով ասուլիսին միացել էր նաև քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահի տեղակալ Գալուստ Պողոսյանը։
Վերջինս ասաց, որ արձանագրված թերությունները բազմաբնույթ են։
«Օրինակ՝ մենք պարտավոր էինք և պետք է ներդնեինք զեկույցների համակարգ։ Իրականում դա ներդրված չի եղել, սա թերություն է և միանշանակ պետք է շտկվի։ Զեկույցները ներկայացվել են լուրջ միջադեպերի ժամանակ, սակայն պետք է ներկայացվեն յուրաքանչյուր իրադրության ժամանակ»:
Գալուստ Պողոսյանը նշեց, որ աշխատանքները մեծ մասամբ արվել են, սակայն արվել են մասնակի, ինչն էլ մտահոգություն է առաջացրել Եվրոպական միության մոտ։
Տաթևիկ Ռևազյանի խոսքով՝ իրենց հարց են տալիս, թե որքա՞ն արագ կարող են լուծել այս խնդիրները.
«Իրականում մտածելակերպի հարց է։ Պետք է աշխատակիցները հասկանան, որ ճիշտ է՝ հարցը կարող է լուծվել հեռախոսի կապով, անձնական միջոցով և այլն, բայց այստեղ կարևոր է այդ ամեն ինչն արձանագրել»։
Հիշեցնենք՝ Ավիացիայի հարցերով ՀՀ վարչապետի նախկին խորհրդական Հակոբ Ճաղարյանն ասել էր, թե Հայաստանի ավիացիոն իշխանություններն իրենց պարտականությունները վերջին երկու տարվա ընթացքում չեն կատարել։
«Քանի որ այդ զեկույցը գաղտնի գրիֆի տակ չէ, և, ինչպես ասում են, երկիրն իրավունք ունի իր հերոսներին ճանաչելու, ես կարծում եմ, որ հանրությունն իրավունք ունի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից պահանջելու այդ զեկույցը և ինքը գնահատի, թե ինչի մասին է խոսքը», - ասել էր Հակոբ Ճաղարյանը։

В докладе EASA о гражданской авиации Армении отмечаются конкретные недостатки, однако не уточняется, что они допущены в течение последних 2 лет – Татевик Ревазян
14/04/2020 16:20
В докладе Европейского агентства по безопасности полетов (EASA) о гражданской авиации Армении не отмечается, что указанные недостатка выявлены в течение последних двух лет, заявил сегодня в ходе онлайн пресс-конференции председатель Комитета гражданской авиации Армении Татевик Ревазян.
«Отмечаются конкретные недостатки, которые они заметили во время визита в период с 3-го по 7-ое февраля. Однако не уточняется, что они произошли в течение последних двух лет», - сказала Татевик Ревазян.
К онлайн пресс-конференции присоединился также заместитель председателя гражданской авиации Армении Галуст Погосян.
Он сказал, что были зафиксированы различные недостатки.
«Например, мы обязаны были и должны были внедрить систему докладов. В действительности, она не была внедрена и это недостаток, который, безусловно, должен быть исправлен. Доклады представлены во время серьезных инцидентов, однако должны представляться во время каждого события», - заявил он.
Галуст Погосян отметил, что большая часть работ сделана, однако выполнена частично, что вызвало обеспокоенность Европейского союза.
По словам Татевик Ревазян, им задают вопрос, как быстро они могут решить эти проблемы.
«В действительности, это вопрос мышления. Сотрудники должны понять, что вопрос, конечно, может быть решен по телефону, через личные связи и т.д., однако здесь важно все зафиксировать».
Напомним, бывший советник премьер-министра по вопросам гражданской авиации Акоп Чагарян заявил, что авиационные власти Армении за последние два года не выполняли свои обязанности.
«Поскольку этот доклад находится под грифом "секретно" и, как говорится, страна имеет право знать своих героев, я считаю, что общество имеет право потребовать от Комитета гражданской авиации этот доклад и само оценить, о чем идет речь», - сказал Акоп Чагарян.