«Ժողովուրդ». Մասիս Մայիլյանն արդեն Երևանում է. իր գործունեության մասով որոշակի ճշգրտումներ անելու կարիք կա
15/04/2020 10:11
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Արցախի նախագահի ընտրությունները կայացան. Արայիկ Հարությունյանը, որ առաջին փուլում ստացել էր 49,26 տոկոս ձայն, երկրորդ փուլում ստացել է նախնական հաշվարկով մոտ 88 տոկոս քվե` ընտրվելով Արցախի հանրապետության նախագահ:
Հիշեցնենք, որ թեև քվեաթերթիկում նշված էր թեկնածու Մասիս Մայիլյանի անունը, այնուամենայնիվ, նա անգամ երեկ քվեարկության չի մասնակցել, ավելի վաղ կոչ էր արել իր համակիրներին չմասնակցել ընտրություններին` խուսափելով կորոնավիրուսի տարածումից: Մինչդեռ եթե մի օր առաջ աներ հայտարարությունը, կարող էր ընդհանրապես ընտրություններից հրաժարվել` առավել մեծ օգուտ տալով Արցախին և չվտանգելով արցախցիների առողջությունը: Ինչևէ, կոչի արդյունքում նա ստացել է կրկնակի պակաս ձայներ` հավաքելով մոտ 10 տոկոս քվե` նախնական հաշվարկով:
Ուշագրավ է, որ ընտրություններից հետո Արայիկ Հարությունյանը լուսացրել է Արցախում, իսկ Մասիս Մայիլյանն արդեն Երևանում է, որտեղ կմնա մի քանի օր: Ըստ ամենայնի, հետագա իր գործունեության մասով որոշակի ճշգրտումներ անելու անհրաժեշտություն ունի: Իսկ Արայիկ Հարությունյանն արդեն հայտարարել է, որ Արցախում բոլորն իր բարեկամներն են և պատրաստ է համագործակցել բոլորի` այդ թվում և Մասիս Մայիլյանի և նրան նախորդ փուլում սատարած Սամվել Բաբայանի հետ»:

«Жоховурд»: Масис Маилян сразу после выборов приехал в Ереван, чтобы уточнить дальнейшие действия
Газета «Жоховурд» пишет, что в Арцахе состоялись президентские выборы. По предварительным расчетам, Араик Арутюнян получил во втором туре около 88% и избран президентом республики.
Напомним, несмотря на то, что имя Масиса Маиляна было включено в бюллетень, вчера он даже не участвовал в голосовании. Ранее он призвал своих сторонников не участвовать во втором туре выборов во избежание распространения коронавируса. Между тем, если бы он сделал это заявление на день раньше, то смог бы отказаться от участия в выборах, принести тем самым большую пользу Арцаху и не подвергать опасности здоровье арцахцев. Как бы то ни было, в результате призыва он получил в два раза меньше голосов, по предварительным расчетам набрав около 10%.
Примечательно, что Араик Арутюнян провел в Арцахе ночь после выборов, а Масис Маилян уже приехал в Ереване и останется здесь несколько дней. По всей видимости, возникла необходимость в уточнении дальнейших действий. Араик Арутюнян уже заявил, что в Арцахе у него нет врагов и готов сотрудничать со всеми, в том числе с Масисом Маиляном и поддерживавшим его в первом туре выборов Самвелом Бабаяном.