Մի տարվա ընթացում ո՞նց կարան կապիտալները 37 տոկոսով դուրս հոսեն Հայաստանից․ Օտարերկրյա ներդրումների ծավալը ուղիղ 45 տոկոսով կրճատվել է. Միքայել Մելքումյան
15/04/2020 11:20
Մենք ասում էինք, որ տնտեսական հեղափոխության համար ներդրումներրի պաշտպանության ինստիտուտը բավարար չէ և, փաստորեն, մենք ճիշտ էինք, ԱԺ-ում անդրադառնալով ապրիլի 5-ին Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած օտարեկրյա ներդրումների ծավալի արդյունքներին՝ ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը։
«2019 թվականին 2018 թվականի համեմատությամբ օտարերկրյա օղակի ներդրումների ծավալը տնտեսության իրական հատվածում ուղիղ 45 տոկոսով կրճատվել է։ Սա ընդամենն առաջին հայացքից։ Ես նամակ եմ հղել վիճակագարական կոմիտեի նախագահին և ԿԲ-ին։ Շատ տարօրինակ երկրորդ դրույթն է ստացվել։ Եթե բացեք 2019 թվականի ապրիլին հրապարակված Վիճակագրական պետական կոմիտեի տեղեկատվությունը, կտեսնեք, որ այդ տարբերությունը 111 մլրդ դրամ է, եթե հիմա բացեք վերջին՝ ապրիլի հինգի տեղեկատվությունը, կտեսնեք, որ իջել է դառել է 74.9 մլրդ դրամ։ Անհասկանալի է, մի տարի առաջ հրապարկում եք, որ այս տարբերությունը 111 մլրդ ա, հիմա իջացնում դարձնում եք 74.9 մլրդ։
Եթե ուսումնասիրեք, կտեսնեք, որ պաշտոնական տեղեկատվություն տալուց հետո էներգետիկայի ոլորտի խոշորագույն ընկերությունները կապիտլը դուրս են հանել ՀՀ տարածքից։ Այսինքն՝ մի կողմից հեղափոխություն ա լինում ստեղ, մյուս կողմից կապիտալը Հայաստանից դուրս է գնում։
Ոչ իրական հատվածում ընդհանրապես զրո ունենք մենք։ Այսինքն՝ 2018 թվականի 254. 1 մլն դոլարը 2019-ին դառել է 254.5 մլն դոլար: Այս ուղերձը հրամցնում եմ քաղաքական մեծամասնությանը՝ եկեք հասկանանք, թե մի տարվա ընթացում ոնց կարան կապիտալները 37 տոկոսով դուրս հոսեն Հայաստանից», - ասաց Մելքումյանը։

Объем иностранных инвестиций сократился за один год ровно на 45%, отток капитала составил 37% – Микаел Мелкумян
«Мы говорили о том, что существующий институт защиты инвестиций недостаточен для экономической революции и мы, фактически, были правы», - заявил сегодня в парламенте депутат от фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян, обратившись к опубликованным 5 апреля Статистическим комитетом показателям объема иностранных инвестиций.
«В 2019 году, по сравнению с 2018 годом, объем иностранных инвестиций в реальный сектор экономики сократился ровно на 45%. Но это лишь на первый взгляд. Я направил письмо председателю Статистического комитета и Центральному банку. Получается очень странное второе положение. Если открыть опубликованную Статистическим комитетом информацию в апреле 2019 года, то увидим, что разница составляет 111 млрд. драмов, если открыть последний отчет, по состоянию на 5 апреля, то увидим, что эта цифра снизилась и составляет 74.9 млрд. драмов. Это непонятно, поскольку год назад было опубликовано, что разница составляет 111 млрд., а сейчас цифра снизилась до 74.9 млрд.
Если мы изучим, то увидим, что после официальной информации крупнейшие компании энергетической сферы вывели капитал из Армении. То есть, с одной стороны здесь есть происходит революция, а с другой стороны – капитал уходит из Армении.
В нереальном секторе вообще нулевой показатель. То есть, 254. 1 млн. долларов в 2018 году стали в 2019 году 254.5 млн. долларов. Адресую этот месседж правящему политическому большинству: давайте поймем, каким образом за один год утечка капитала из Армении составила 37%», - спросил Микаел Мелкумян.