Երկու քրեական գործ կա․ Նիկոլ Փաշինյանը՝ քաղավիացիայի ոլորտի խախտումների մասին
Եվրոպական համապատասխան հանձնաժողովն արձանագրել է, որ Հայաստանի քաղավիացիայի կոմիտեն չի կարողանում վերահսկել ավիաընկերությունների գործունեությունը ՀՀ-ում և սա մեկնաբանությունների տեղիք է տալիս, ԱԺ-ում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչ թերություններ են եղել քաղավիացիայի ոլորտում։
«Տեղեկանքում ներկայացված է, թե ինչու չի կարողանում վերահսկել, որովհետև Հայաստանում, օրինակ, Աֆրիկայում բազավորված օդանավերի նկատմամբ ավիացիայի կոմիտեն ունի պարտավորություններ, բայց մեր կարգավորումներով չունի լծակներ այդ պարտավորությունները կատարելու և դրա հետևանքով տեղի են ունցել մի շարք զարգացումներ», - ասաց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ 2019 թվականի աշնանը եվրոպական կազմակերպությունը ստուգել է Հայաստանի ավիաընկերություններից մեկը և դրա մասին նախնական զգուշացնող տեղեկանք է ուղարկել ավիացիայի կոմիտե։
«Ավիացիայի կոմիտեի պաշտոնյան, որն ի պաշտոնե պարտավոր էր անմիջապես զեկուցել ավիացիայի կոմիտեի ղեկավարին, չի զեկուցել։ Նա այդ մասին իմացել է երկու ամիս անց՝ Եվրոպայում տեղի ունեցած մի քննարկման ժամանակ և իրեն դրա մասին տեղյակ են պահել իր եվրոպացի կոլեգաները։ Երբ պարզաբանումերի պրոցես է սկսվել՝ ինչո՞ւ չի զեկուցվել, այդ աշխատողն ազատվել է աշխատանքից և մի քանի օր հետո աշխատանքի անցել այն ավիաընկերությունում, որը ստուգվել է և որտեղ խախտումները ներկայացվել են», - ասաց Փաշինյանը։
ԼՀ խմբակցության պատգամավոր Կարեն Սիմոնյանի հարցին, թե ովքե՞ր են պատասխանտու այդ իրավիճակի համար և արդյոք կան հարուցված քրգործեր՝ Փաշինյանն արձագանքեց․
«Երկու քրեական գործ կա, այս պահին անգիր բովանդակությամբ չեմ հիշում, բայց գիտեմ, որ դրանցից մեկը կապված է այս դրվագի հետ»։
Ավելի վաղ ավիացիայի հարցերով ՀՀ վարչապետի նախկին խորհրդական Հակոբ Ճաղարյանն ասել էր, թե Հայաստանի ավիացիոն իշխանություններն իրենց պարտականությունները վերջին երկու տարվա ընթացքում չեն կատարել։
Իր հերթին ՀՀ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանն ընդգծել էր, որ Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի վերաբերյալ Եվրոպական միության զեկույցում որևէ կերպ նշված չէ, որ արձանագրված թերությունները հայտնաբերվել են վերջին երկու տարվա ընթացքում

Возбуждено два уголовных дела – Никол Пашинян о нарушениях в сфере гражданской авиации
Соответствующая европейская комиссия зафиксировала, что Комитет гражданской авиации Армении не может контролировать деятельность авиакомпаний в Армении и это дает повод для комментариев, заявил сегодня в парламенте премьер-министр Никол Пашинян, касаясь выявленных Европейским агентством по безопасности полетов (EASA) недостатков в сфере гражданской авиации.
«В справке представлено, почему не может контролировать, поскольку в Армении, например, Комитет гражданской авиации имеет обязательства в отношении базирующихся в Африке самолетов, но по нашим регулированиям, не имеет рычагов для выполнения этих обязательств и в результате этого произошел ряд событий», - сказал он.
Никол Пашинян подчеркнул, что осенью 2019 года европейская организация проверила одну из авиакомпаний Армении и отправила об этом предварительную предупреждающую справку Комитету гражданской авиации.
«Чиновник Комитета гражданской авиации, который в силу занимаемой должности обязан сразу доложить руководителю Комитета гражданской авиации, не доложил. Она узнала об этом через два месяца, во время одного из состоявшихся в Европе обсуждений ее проинформировали об этом европейские коллеги. Когда начался процесс объяснений, по какой причине не было доложено, этот сотрудник был уволен с работы и через несколько дней поступил на работу в той авиакомпании, которая была проверена, и где были выявлены нарушения», - сказал Никол Пашинян.
На вопрос депутата фракции «Светлая Армения» Карена Симоняна, кто несет ответственность за эту ситуацию и возбуждены ли уголовные дела, Никол Пашинян ответил:
«Возбуждено два уголовных дела, сейчас я не помню наизусть их содержание, но знаю, что одно из них связано с этим эпизодом».
Ранее бывший советник премьер-министра по вопросам гражданской авиации Акоп Чагарян заявил, что авиационные власти Армении за последние два года не выполняли свои обязанности.
Председатель Комитета гражданской авиации Армении Татевик Ревазян в свою очередь отметила, что в докладе EASA о гражданской авиации Армении не отмечается, что указанные недостатки выявлены в течение последних двух лет.