Ոչ ոք իրավունք չունի թուլացնել Արցախը և վնասել նրա միջազգային հեղինակությունը. Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը՝ Արայիկ Հարությունյանին
15/04/2020 13:19
ՀՀ երրորդ նախագահ, Արցախի հերոս Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանին:
«Հարգելի՛ պարոն Հարությունյան,
Շնորհավորում եմ Ձեզ Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու, ինչպես նաև Ազգային ժողովում Ձեր գլխավորած «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինքով ամենամեծ թվով խմբակցությունը ձևավորելու կապակցությամբ:
Դուք Ձեր պաշտոնը ստանձնելու եք բավական բարդ ժամանակաշրջանում, երբ աշխարհը պատուհասած համավարակի հետևանքները փոխում են այդ նույն աշխարհի մասին բոլոր պատկերացումերը և կառավարման բացարձակապես նոր որակներ ու մոտեցումներ պահանջում ճգնաժամային իրավիճակում: Հուսով եմ, պետական կառավարման Ձեր փորձը և կուտակած գիտելիքները կօգնեն Ձեզ ճիշտ լուծումներ գտնելու բոլոր ոլորտներում անխուսափելի մարտահրավերներին առերեսվելիս:
Չնայած համապետական ընտրությունները տեղի ունեցան Արցախի քաղաքացիների համար ոչ սովորական` առողջության համար մեծագույն ռիսկեր պարունակող պայմաններում, սակայն ուզում եմ վերահաստատել լավատեսությունս և հուսալ, որ իշխանություններն այդ ռիսկերը լիովին գիտակցելով՝ ձեռնարկել են անհրաժեշտ բոլոր միջոցառումները, և հետընտրական Արցախում այս տեսանկյունից լուրջ խնդիր չենք ունենա՝ Արցախը կսահմանափակվի արձանագրված վտանգավոր վիրուսով վարակվածության մի քանի դեպքով, իսկ վիրուսի հետևանքով առողջությունը վնասած քաղաքացիներին մաղթում եմ շուտափույթ ապաքինում:
Ինչպիսին էլ լինեին մեր նախապատվությունները և պատկերացումները Արցախի Հանրապետության նախագահի մասին, ընտրությունները կայացել են, Արցախի քաղաքացիների ազատ կամարտահայտությամբ քվեարկության նախնական արդյունքներով ընտրված նախագահը Դուք եք, և առաջին հերթին Ձեր ուսերին է մեր հայրենիքի մի շատ թանկ հատվածի պաշտպանության, անվտանգության և բարեկեցության ապահովման մեծագույն պատասխանատվությունը: Կրեք այն պատվով և արժանապատվությամբ, ինչպես վայել է արցախցուն, ինչպիսին Արցախի ամբողջ պատմությունն է` մաքառումներով լի, բայց նաև հաղթական:
Շարունակեք այդ հերոսական հողի վրա հասարակական համերաշխության և համախմբվածության մթնոլորտում կառուցել հզոր, բարեկեցիկ, ազգային պետություն` հիմնված համամարդկային և քրիստոնեական բարձր արժեքների վրա՝ որպես ազատատենչ և ստեղծարար մեր ժողովրդի ձգտումների առհավատչյա:
Արցախի անկախությունը վեր է ամեն ինչից: Այն առավել է, քան մեր ընտանիքը, քան մեր կյանքը՝ մեր մարտական ընկերների անցած հերոսական ճանապարհն ու նահատակված ընկերների հիշատակը վկա:
Արցախը այլևս երբեք չի՛ լինելու Ադրբեջանի կազմում. անցյալին վերադարձ չկա: Սա ցանկացած արցախցու ամուր համոզմունքն է, և Դուք՝ որպես նախագահ, դրա կրողն եք:
Ողջունում եմ Ձեր պատրաստակամությունը` հանուն Արցախի և մեր համազգային նպատակների համագործակցել բոլոր այն քաղաքական ուժերի և անհատների հետ, ում ջանքերը ևս ուղղված են այդ նպատակներին:
Ոչ ոք իրավունք չունի թուլացնել Արցախը և վնասել նրա միջազգային հեղինակությունը:
Մաղթում եմ Ձեզ հաջողություն Արցախի նախագահի պատվավոր և պատասխանատու առաքելության մեջ: Ի դեմս Ձեզ՝ Արցախի ժողովրդին մաղթում եմ ամուր հավատ ապագայի հանդեպ, տոկունություն` հանուն այդ ապագայի հաղթահարելու բոլոր դժվարությունները, բարեկեցություն և հարատև խաղաղություն:

Никто не имеет права ослаблять Арцах и наносить вред его международному авторитету –  поздравительное послание Сержа Саргсяна Араику Арутюняну
15/04/2020 13:34
Никто не имеет права ослаблять Арцах и наносить вред его международному авторитету – поздравительное послание Сержа Саргсяна Араику Арутюняну
Третий президент Армении, герой Арцаха Сержа Саргсяна направил поздравительное послание избранному президенту Республики Арцах Араику Арутюняну.
«Уважаемый господин Арутюнян,
Поздравляю Вас с избранием на пост Президента Республики Арцах, а также в связи с тем, что возглавляемый Вами блок партий «Свободная Родина – ЕГА» формирует самую большую фракцию в Национальном Собрании.
Вы вступаете в должность в довольно сложный период, когда последствия постигшей мир пандемии меняют все представления об этом мире и требуют совершенно новых качеств и подходов к управлению в кризисной ситуации
Надеюсь, Ваш опыт государственного управления и накопленные знания помогут Вам найти правильные решения при возникновении неизбежных вызовов во всех сферах.
Хотя общегосударственные выборы прошли в Арцахе в непривычных для граждан, представляющих величайшие риски для здоровья условиях, однако хочу подтвердить свой оптимизм и надеяться, что власти, полностью осознавая эти риски, предприняли все необходимые меры и в после выборов в Арцахе с этой точки зрения мы не будем иметь серьёзных проблем: Арцах ограничится выявленными несколькими случаями заражения опасным вирусом, а гражданам, чье здоровье подорвано вследствие вируса, желаю скорейшего выздоровления.
Какими бы ни были наши предпочтения и представления о президенте Республики Арцах, выборы состоялись, по предварительным итогам голосования, прошедшего при свободном волеизъявлении граждан Арцаха, избранным Президентом являетесь Вы, и в первую очередь на Ваших плечах величайшая ответственность за защиту, безопасность и благосостояние очень дорогой части нашей Родины. Несите эту ответственность с честью и достоинством, как подобает арцахцу, какова вся, полная жертв, но также победная история Арцаха.
Продолжайте на этой героической земле в атмосфере общественного согласия и сплочённости строить мощное, благополучное, национальное, основанное на высоких общечеловеческих и христианских ценностях государство, как гарантию свободолюбивых и созидательных устремлений нашего народа.
Независимость Арцаха выше всего. Она – больше, чем наша семья, чем наша жизнь: пройденный нашими боевыми товарищами героический путь и память о павших товарищах тому свидетельство.
Арцах больше никогда не будет в составе Азербайджана: к прошлому нет возврата! Это прочное убеждение любого арцахца, и Вы, как
Президент, носитель этого.
Господин Президент,
Приветствую Вашу готовность во имя Арцаха и наших общенациональных целей сотрудничать со всеми политическими силами и личностями, чьи усилия также направлены на эти цели.
Никто не имеет права ослаблять Арцах и наносить вред его международному авторитету.
Желаю Вам успеха в почётной и ответственной миссии Президента Арцаха. В Вашем лице желаю Национальному Собранию прочной веры в будущее, выдержки, чтобы во имя этого будущего преодолеть все трудности, благополучия и нерушимого мира.
Да хранит Бог Арцах и весь наш народ!» - говорится в послании третьего президента Армении Сержа Саргсяна.