ԱՄՆ-ն կասեցնում է ԱՀԿ-ին ուղղվող վճարումները, քանի որ կազմակերպությունն, ըստ Թրամփի, «տարածում էր չինական ապատեղեկատվություն»
15/04/2020 19:22
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հանձնարարել է կասեցնել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) բյուջե կատարվող վճարումները, քանի որ, իր կարծիքով, կառույցը չի կարողացել արդյունավետ գործել կորոնավիրուսի դեմ պայքարում:
«Իրականությունը հետևյալն է. ԱՀԿ-ն բավարար կերպով չի ստացել, չի ստուգել, ժամանակին և թափանցիկ չի տարածել անհրաժեշտ տեղեկատվությունը: Աշխարհն ակնկալում է, որ ԱՀԿ-ն կաշխատի երկրների հետ այնպես, որ միջազգային առողջապահական սպառնալիքների մասին ճշգրիտ տեղեկատվությունը տարածվի ժամանակին: ԱՀԿ-ն իր պարտավորությունները չի կատարել և պետք է պատասխանատվություն կրի, ժամանակը եկել է», - հայտարարել է Թրամփը՝ Սպիտակ տանը կայացած ճեպազրույցի ժամանակ:
ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ ՄԱԿ-ի գործակալությունը տարածում էր չինական ապատեղեկատվություն, ինչը հանգեցրել է համաճարակի այսչափ տարածմանը:
Թրամփը կարգադրել է դադարեցնել ֆինանսավորումը, մինչև բացահայտվի կազմակերպության դերն այն գործընթացում, որի հետևանքով կորոնավիրուսը տարածվել է Չինաստանից դուրս ամբողջ աշխարհում:
Նշենք, որ ԱՄՆ-ն ԱՀԿ-ի ֆինանսավորման խոշորագույն աղբյուրներից է: Միայն նախորդ տարի ԱՄՆ-ի ներդրումը կազմել է 400 միլիոն դոլար, կամ կազմակերպության բյուջեի 15 տոկոսը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հայտարարել է, որ հիմա կորոնավիրուսի դեմ պայքարող ԱՀԿ-ի կամ ցանկացած հումանիտար կազմակերպության ֆինանսավորումը դադարեցնելու ժամանակը չէ:
«Այժմ վարակի տարածումը կանխելու, հետևանքները վերացնելու համար միասնականության և միջազգային հանրության համատեղ աշխատանքի ժամանակն է», - գլխավոր քարտուղարի խոսքերը մեջբերում է «Reuters»-ը:

"Распространяли китайскую дезинформацию о Covid-19": Трамп приостановил финансирование Всемирной организации здравоохранения
15/04/2020 19:30
Президент США Дональд Трамп объявил, что распорядился приостановить выплату американских взносов в бюджет Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) из-за того, что она, по его мнению, не справилась с пандемией коронавируса.
"Реальность такова, что ВОЗ в достаточной мере не получала, не проверяла и не распространяла информацию своевременным и прозрачным образом, - заявил Трамп на своей ежедневной пресс-конференции в Белом доме. - Мир рассчитывает, что ВОЗ будет работать со странами с тем, чтобы точная информация о международных угрозах здоровью распространялась своевременно, а если этого не происходит, - самостоятельно доносить миру правду о происходящем. ВОЗ не выполнила этот свой основной долг и должна понести ответственность. После стольких десятилетий время пришло".
По словам президента, агентство ООН распространяло китайскую дезинформацию, что привело к более масштабным последствиям эпидемии.
Трамп дал указание приостановить финансирование до выяснения роли организации в событиях, приведших в распространению вируса по планете далеко за пределы Китая, где он изначально появился.
США - крупнейший источник финансирования ВОЗ. Только в прошлом году их взнос составил 400 млн долларов, или 15% бюджета организации.
Генеральный секретарь ООН Антонио Гутерреш заявил, что сейчас - "не время сокращать ресурсы для деятельности Всемирной организации здравоохранения или любой иной гуманитарной организации, борющейся с вирусом". "Сейчас - время для единства и для совместной, солидарной работаы международного сообщества ради обуздания этого вируса и катастрофических последствий его [эпидемии]", - цитирует Рейтер генсека ООН.