Նոր Զելանդիայում նախարարների աշխատավարձը 20%-ով կկրճատվի պանդեմիայի պատճառով
Նոր Զելանդիայի վարչապետ Ջասինդա Արդերնը հայտարարել է, որ կորոնավիրուսային իրավիճակի պատճառով իր սեփական աշխատավարձը, ինչպես նաև կառավարության անդամների և կառավարական գերատեսչությունների ղեկավարների աշխատավարձերը կկրճատվեն 20%-ով՝ վեց ամիս ժամկետով:
«Այսօր ես կարող եմ հաստատել, որ ես, նախարարները և քաղաքացիական ծառայության մարմինների ղեկավարներն առաջիկա վեց ամիսների ընթացքում կգնանք աշխատավարձի 20% նվազման», - հայտարարել է վարչապետը:
Իշխանությունները նման որոշում են կայացրել, քանի որ նորզելանդացիները կորցնում են աշխատանքը, իսկ նրանց աշխատավարձերը կրճատվում են «COVID-19 գլոբալ պանդեմիայի հետևանքով»:

В Новой Зеландии зарплату министров снизят на 20% из-за пандемии
Премьер-министр Новой Зеландии Джасинда Ардерн заявила, что ее собственная зарплата, а также зарплаты членов правительства и глав органов государственной службы будут сокращены на 20% на полгода из-за ситуации с коронавирусом.
"Сегодня я могу подтвердить, что я, министры и руководители органов госслужбы пойдем на сокращение зарплаты на 20% на следующие шесть месяцев", - заявила премьер. Выступление транслировал минздрав страны в YouTube.
На такое решение власти пошли, поскольку новозеландцы теряют работу, а их зарплаты урезаются "в результате мировой пандемии COVID-19".