Ապրիլի 17-ից 21-ը Վրաստանում արգելվում է թեթև մարդատար ավտոմեքենաների երթևեկությունը
Վրաստանի կառավարությունը որոշում է կայացրել խստացնել կարանտինային միջոցառումները և արգելել Զատկի գալիք օրերին երթևեկել թեթև մարդատար ավտոմեքենաներով:
Կառավարության որոշմամբ՝ ապրիլի 17-ի ժամը 12:00-ից մինչև ապրիլի 21-ը ներառյալ, արգելվում է թեթև մարդատար ավտոմեքենաներով երթևեկել Վրաստանի ամբողջ տարածքով: Այս մասին հայտարարել է կառավարության աշխատակազմի խոսնակ Իրակլի Չիկովանին հատուկ ճեպազրույցի ժամանակ:
«Այս սահմանափակումը չի տարածվում ապրանքների տեղափոխման, ինչպես նաև՝ մանրածախ օբյեկտներին աջակցող ծառայությունների վրա: Դեղատներն ու մթերային խանութները կգործեն բնականոն», - նշել է Չիկովանին:
Բացի այդ, ապրիլի 17-ից բոլոր քաղաքացիների համար պարտադիր է դառում փակ տարածքներում պաշտպանիչ դիմակ կրել:
Այս կարգադրության իրականացման համար պատասխանատվությունը կրելու են իրավաբանական անձինք:
Չիկովանին ընդգծել է, որ Վրաստանում այսօր արդեն արձանագրված է կորոնավիրուսային վարակի 348 դեպք:
Միևնույն ժամանակ, երկու անգամ գրանցվել են, այսպես կոչված, վերելքներ, երբ 30 վարակված է հայտնաբերվել մեկ օրում:
Մեկ շաբաթում Վրաստանում արձանագրվել է վարակի 140 դեպք, ինչը վկայում է վիրուսի ակտիվ ներքին փոխանցման մասին, ասել է Չիկովանին՝ բացատրելով կարանտինային միջոցառումները խստացնելու կառավարության որոշումը:

С 17 по 21 апреля в Грузии запрещается передвижение на легковых автомобилях
Правительство Грузии приняло решение ужесточить карантинные меры и запретить передвижение на легковых автомобилях в предстоящие дни пасхальных праздников.
Согласно решению правительства, с 12 часов 17 апреля по 21 апреля включительно запрещается передвижение на легковых автомобилях по всей территории Грузии. Об этом на специальном брифинге сообщил пресс-секретарь администрации правительства Ираклий Чиковани.
Это ограничение не касается перевозки грузов, а также служб обеспечения торговых объектов. Аптеки и продовольственные магазины будут работать в обычном режиме, — отметил Чиковани.
Кроме того, с 17 апреля для всех граждан становится обязательным использование защитной маски в закрытых помещениях. Ответственность за выполнение этого правила будут нести юридические лица.
Чиковани подчеркнул, что в Грузии сегодня зафиксировано уже 348 случаев инфицирования коронавирусом.
При этом дважды были зафиксированы так называемые скачки, когда за сутки было выявлено по 30 инфицированных.
За неделю в Грузии было зафиксировано 140 случаев инфицирования, что указывает на активную внутреннюю передачу вируса, — отметил Чиковани, объясняя решение правительства ужесточить карантинные меры.