Արցախի համար կորոնավիրուսի դեմ պայքարն առանձնակի սրություն է ստանում, քանի որ հակամարտության պատճառով այն զրկված է միջազգային կառույցների աջակցությունից. ԱԳՆ
16/04/2020 16:57
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել։
«ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի՝ աշխարհի բոլոր անկյուններում անհապաղ և համընդհանուր հրադադարի կոչը՝ հնարավորություն տալու մարդկությանը համախմբվել ընդհանուր թշնամու՝ նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) համավարակի դեմ պայքարում, կարևոր, անհրաժեշտ և պատեհաժամ նախաձեռնություն է: Այս կոչի բարեխիղճ կատարումը կարևոր ներդրում կդառնա միջազգային հանրության կոլեկտիվ ջանքերում՝ ուղղված համայն մարդկության համար այդ նոր սպառնալիքին արդյունավետ դիմակայելուն:
Համոզված ենք, որ այս ճգնաժամային ժամանակահատվածում նեղ քաղաքական նպատակների հասնելու համար համավարակի պատճառով ստեղծված իրավիճակից օգտվելու ցանկացած փորձ սպառնալիք է ներկայացնում ամբողջ միջազգային հանրության համար և արժանի է ամենախիստ դատապարտության: Եվ հակառակը՝ համայն մարդկության համախմբվածությունը ընդհանուր և անողոք թշնամու առջև թույլ կտա ոչ միայն հաղթանակած դուրս գալ այս պայքարից, այլ նաև կամրապնդի համագործակցության ոգին, ինչը կարող է աշխարհն ավելի անվտանգ և բարգավաճ դարձնել:
Արցախի Հանրապետությունը անհապաղ արձագանքել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նախաձեռնությանը և արդեն մարտի 24-ին՝ վերահաստատել իր հանձնառությունը՝ խստորեն պահպանելու հրադադարի ռեժիմը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում:
Մենք կիսում ենք ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեսակետը, որ նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում միջազգային հանրության կոլեկտիվ ջանքերի կենտրոնում պետք է լինի յուրաքանչյուր մարդու կյանքը: Միայն առաջնորդվելով «ոչ ոք մոռացված չէ» սկզբունքով՝ մարդկությունը կկարողանա արժանապատվությամբ դիմանալ այդ փորձությանը:
Արցախի Հանրապետության համար, որն արդեն ավելի քան երեք տասնամյակ հակամարտության մեջ է գտնվում Ադրբեջանի հետ, նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարն առանձնակի սրություն է ստանում՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ հակամարտության պատճառով Արցախի ժողովուրդը զրկված է միջազգային կառույցների աջակցությունից:
Այս կապակցությամբ հուսով ենք, որ մասնագիտացված միջազգային կազմակերպությունները, մասնավորապես՝ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը, կորոնավիրուսի հետ պայքարում կաջակցեն Արցախին, ինչը ներդրում կդառնա այդ համաշխարհային մարտահրավերի հաղթահարմանն ուղղված ընդհանուր ջանքերում», - ասված է հայտարարությունում։

Fight against the coronavirus pandemic is particularly acute for Artsakh which is deprived of international assistance due to conflict: Artsakh MFA
16/04/2020 16:59
United Nations Secretary-General António Guterres’ appeal for an immediate global cease-fire in all corners of the world to allow humanity to unite against a common enemy, the novel Coronavirus (COVID-19) pandemic, has been an important, necessary and timely initiative, Artsakh Foreign Affairs Ministry said in a statement, stressing that the faithful implementation of this call will be an important contribution to the collective efforts of the international community to effectively counter this new threat to the whole humankind.
“We are convinced that during this critical period, any attempts to take advantage of the situation caused by the pandemic to achieve narrow political goals, pose a threat to the entire international community and deserve the strongest condemnation. And, on the contrary, unity and solidarity of all mankind in the face of a common and merciless enemy will allow to not only win this battle, but also strengthen the spirit of co-operation, that can make this world safer and more prosperous.
The Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) immediately responded to the initiative of the Secretary-General and on 24 March confirmed its commitment to strictly observe the cease-fire in the Azerbaijan-Karabakh conflict zone.
We share your view of the UN Secretary-General that the life of every person should be at the centre of the collective efforts of the international community in combatting the novel Coronavirus pandemic. Only guided by the principle of “no one is left behind” will humanity be able to withstand this test with dignity. For the Republic of Artsakh, which has been in conflict with Azerbaijan for three decades, the fight against the novel Coronavirus pandemic is becoming particularly acute given the fact that, due to the conflict, the people of Artsakh are deprived of international assistance.
In this regard, we hope that specialized international organizations, in particular the World Health Organization, will provide assistance to Artsakh in the fight against coronavirus, which will contribute to the overall efforts to overcome this global challenge,” the statement said.