Չինաստանի ԱԳՆ-ն հերքում է կորոնավիրուսի արհեստական ծագման մասին լուրերը
Չինաստանի Ուհան քաղաքի լաբորատորիայից կորոնավիրուսի վարակի արտահոսքի մասին վարկածը ոչ մի ապացույց չունի, հայտարարել է Չինաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Չժաո Լիցզյանը:
Այդպես նա մեկնաբանել է ամերիկյան «Fox News» հեռուստաալիքի հրապարակումը, ըստ որի՝ կորոնավիրուսով վարակված առաջին հիվանդն աշխատել է Ուհանի վարակաբանական ինստիտուտի լաբորատորիայում:
Չժաո Լիցզյանն ընդգծել է, որ վիրուսի ծագմանն ու դրա փոխանցման աղբյուրներին վերաբերող հարցերը պետք է ուսումնասիրեն գիտնականները:
«Ցանկանում եմ ձեր ընդհանուր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստին, որ ԱՀԿ-ն բազմիցս հայտարարել է՝ չկա որևէ ապացույց, որ վիրուսը լաբորատորիայում է ստեղծվել: Աշխարհահռչակ շատ փորձագետներ ևս այդպես են կարծում», - նշել է դիվանագետը:
Հիշեցնենք՝ դեկտեմբերի վերջին Ուհանում գրանցվել է նոր կորոնավիրուսային վարակի բռնկում: Տարվա վերջին օրը Չինաստանի իշխանությունները տեղեկացրել են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը հիվանդության մասին, իսկ երկու ամիս անց՝ մարտի 11-ին, աշխարհում հայտարարվել է կորոնավիրուսի պանդեմիա:

МИД Китая опроверг версию об искусственном происхождении коронавируса
Версия об утечке коронавируса из лаборатории в Ухане не подкреплена никакими доказательствами, заявил официальный представитель китайского МИД Чжао Лицзянь.
Так он прокомментировал сообщение американского телеканала Fox News, который со ссылкой на многочисленные источники утверждает, что первый пациент, заболевший COVID-19, работал в лаборатории уханского Института вирусологии.
Чжао Лицзянь подчеркнул, что вопрос о происхождении вируса и о каналах его передачи должны изучать ученые.
"Я хочу обратить вообще внимание на то, что ВОЗ не раз заявляла, что нет никаких доказательств того, что вирус был создан в лаборатории. Многие известные мировые специалисты считают так же", — добавил дипломат.
Вспышку новой коронавирусной инфекции зафиксировали в Ухане в конце декабря. В последний день года китайские власти проинформировали о заболевании Всемирную организацию здравоохранения, а та два месяца спустя, 11 марта, объявила о глобальной пандемии.