«Փաստ». Նախատեսվում է ԵԱՏՄ-ին քաղաքական բաղադրիչ հաղորդել
«Փաստ» թերթը գրում է. «Մինչև տարեվերջ ԵԱՏՄ-ում հնարավոր է տեղի ունենան որոշակի կառուցվածքային և բովանդակային փոփոխություններ, ինչի մասին վերջին հանդիպման ժամանակ փակ ձևաչափով քննարկել են միության անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարները։ Մասնավորաբար, տվյալ պարագայում խոսքը կառույցի ստրատեգիական կարգավիճակում առանցքային փոփոխություններ և նոր կարգավորումներ կատարելու մասին է։
Ինչպես հայտնի է, ԵԱՏՄ-ն ձևավորվել է որպես կառույց՝ իր մեջ ունենալով առաջին հերթին զուտ տնտեսական բաղադրիչ (սկզբնական տարբերակով՝ Մաքսային մiություն)։ Այսպիսով, «Փաստ» թերթի տեղեկությունների համաձայն, նախատեսվում է կառուցին որոշակի քաղաքական բաղադրիչ հաղորդել, որն իր հերթին միությանը կտա առավել բարձր աշխարհաքաղաքական կարգավիճակ, որպեսզի հետագայում, միության ընդլայնմանը զուգահեռ, հստակ մշակվի աշխարհաքաղաքական ռազմավարություն և մարտավարություն։
Մեր տեղեկություններով, այս հարցի վերաբերյալ միության անդամ երկրները ներքին շրջանակներում լուրջ քննարկումներ են անցկացնում և փորձում հասկանալ, թե ինչ կարգավորումներ և գործիքակազմ ներկայացնեն, որպեսզի ԵԱՏՄ-ն իր նոր «տեսքով» չզիջի հիմնական «մրցակցին»՝ ԵՄ-ին։ Մեզ հասած տեղեկության համաձայն, հայաստանյան իշխանությունները, չնայած երկրում տիրող արտակարգ դրության պայմաններին, այս հարցը չեն անտեսել և բավականին ակտիվ քննարկումների փուլում են»:

«Паст»: Предусматривается придать ЕАЭС политический компонент
Газета «Паст» пишет, что до конца года в ЕАЭС могут произойти определенные структурные и содержательные изменения, что обсуждалось главами правительств стран-членов ЕАЭС во время последней встречи в закрытом формате. В частности, речь идет о ключевых изменениях в стратегическом статусе этой структуры и новых регулированиях.
Как известно, ЕАЭС сформировалась как структура в первую очередь для региональной экономической интеграции (изначально как Таможенный союз). По сведениям издания, предусматривается придать организации определенный политический компонент, который в свою очередь придаст этой структуре более высокий геополитический статус, чтобы в дальнейшем, параллельно с расширением союза, разработать четкую геополитическую стратегию и тактику.
«По нашим сведениям, во внутренних кругах стран-членов ЕАЭС проводят серьезные обсуждения по этому вопросу и пытаются понять, какие регулирования и инструментарии представить, чтобы ЕАЭС в своем новом "виде" не уступал бы основному "конкуренту" ЕС. По нашим сведениям, армянские власти, несмотря на режим чрезвычайного положения в стране, проводят довольно активные обсуждения», - отмечает газета.