Fox News. COVID-19-ը ծագել է Ուհանի լաբորատորիայում, առաջին վարակվածը դարձել է դրա աշխատակիցը
Նոր տեսակի կորոնավիրուսային վարակը՝ COVID-19-ը, ծագել է Ուհան քաղաքաի լաբորատորիայում, դրա աշխատակիցը դարձել է «զրոյական հիվանդը», հայտնում է «Fox News»-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
Ըստ հեռուստաալիքի աղբյուրների՝ Չինաստանը փորձել է ցույց տալ, որ երկրի՝ վիրուսները հայտնաբերելու և պայքարելու կարողությունը հավասար է կամ ավելի մեծ է, քան Միացյալ Նահանգներինը:
Սկզբնապես, վիրուսը լաբորատոր ճանապարհով փոխանցվել է մարդուն չղջիկից, այնուհետև տարածվել է Ուհան քաղաքի բնակչության շրջանում, հայտնում է հեռուստաալիքը:
Զրուցակիցներից մեկի կարծիքով՝ COVID-19-ի տարածման հետ կապված իրավիճակը կարող է դառնալ «բոլոր ժամանակների ամենաթանկ կառավարական արդարացումը»:
Ըստ հեռուստաալիքի աղբյուրների, չղջիկները երբեք չեն վաճառվել Ուհանի շուկայում, որն ի սկզբանե համարվում էր վիրուսի օջախը: Ուհանի շուկայի օգնությամբ Չինաստանը փորձել է շեղել ուշադրությունը լաբորատորիայից:
Ավելի վաղ, «Washington Post»-ը հաղորդել էր, որ ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցները 2018թ.-ի հունվարին նախազգուշացրել են Ուհանի համաճարակաբանական ինստիտուտի լաբորատորիաների անբավարար անվտանգության մասին, և որ գիտնականներն իրականացնում են չղջիկներից փոխանցվող կորոնավիրուսի ռիսկային ուսումնասիրություններ:

COVID-19 возник в лаборатории в Ухане, первым заболевшим стал ее сотрудник - Fox News
Коронавирус нового типа COVID-19 возник в Уханьской лаборатории, ее работник стал «нулевым пациентом», сообщает Fox News со ссылкой на источники, передает «Интерфакс».
Согласно источникам телеканала, Китай стремился продемонстрировать, что способности страны по выявлению и борьбе с вирусами равны или превышают возможности США.
Первоначально вирус лабораторным путем был передан от летучей мыши к человеку, а затем попал в популяцию в Ухане, сообщает телеканал.
По мнению одного из собеседников, ситуация с распространением COVID-19 может стать «самым дорогостоящим правительственным прикрытием всех времен».
По данным источников телеканала, на Уханьском рынке, который изначально считался местом происхождения вируса, никогда не продавали летучих мышей. При помощи Уханьского рынка Китай пытался отвлечь внимание от лаборатории.
Ранее газета Washington Post сообщила, что сотрудники посольства США еще в январе 2018 года предупреждали о недостаточной безопасности в лаборатории Уханьского института вирусологии и о том, что ученые проводят рискованные исследования коронавируса, передаваемого от летучих мышей.