Համակարգն այս պահին չունի իրացվելիության խնդիր, շուկաները գործում են բնականոն․ ԿԲ նախագահի թեկնածու
Շատ տնտեսագետների կանխատեսումներով՝ կորանվիրուսի հետևանքով տնտեսական աճի անկումը լինելու է շատ ավելի խորը, քան 2008-2009 թթ․ համաշխարհային ճգնաժամերի ժամանակ, ԱԺ-ում հայտարարեց ԿԲ նախագահի թեկնածու Մարտին Գալստյանը։
Վերջինս նկատեց, որ ԿԲ-ն ստեղծված իրավիճակում կարողացել է ճիշտ քայլեր մշակել։ Մասնավորապես, Գալստյանն ընդգծեց, որ ԿԲ-ն վերաֆինասավորման տոկոսադրույքը նվազեցնելու որոշում կայացրեց, ինչը ստեղծված իրավիճակում ոչ պահպանողական քայլ էր։
«Տարածաշրջանի շատ գործընկերներ, բախվելով ազգային արժույթների արժեզրկման ճնշումներին, չգնացին այս քայլին, ՌԴ և Վրաստանի ԿԲ-ները չիջեցրեցին տոկոսադրուքը, իսկ Ղազախստանինը նույնիսկ ստիպված եղավ բարձրացնել այն», - ասաց նա։
Գալստյանի խոսքով՝ շուկաներում կայունության պահպանումը ԿԲ-ն համակարգին տրամադրեց իրացվելիության անհրաժեշտ քանակ թե ազգային արժույթով, թե արտարժույթով։
«Համակարգն այս պահին չունի իրացվելիության խնդիր, իսկ շուկաները գործում են բնականոն ռիթմով», - ասաց նա՝ ընդգծելով, որ քայլերի վերաբերյալ միջազգային գործընկեների գնահատականը դրական է։

Проблем с ликвидностью банковской системы нет, рынок продолжает нормально действовать – кандидат на пост председателя ЦБ
16/04/2020 15:07
Согласно прогнозам многих экономистов, спад экономики в результате последствий коронавируса может оказаться хуже, чем мировой финансовый кризис 2008-2009гг., заявил сегодня в парламенте кандидат на должность председателя Центрального банка Армении Мартин Галстян.
Он отметил, что Центральный банк Армении в создавшихся условиях разработал правильный план действий. В частности, Мартин Гаспарян подчеркнул, что Центробанк принял решение о снижении ставки рефинансирования, что в создавшейся ситуации является неконсервативным шагом.
«Многие партнеры в регионе, столкнувшись с девальвацией национальной валюты, не пошли на этот шаг. Центральные банки России и Грузии не снизили ставку, а Центробанк Казахстана даже вынужден был повысить ставку», - сказал он.
По словам Мартина Галстяна, в рамках сохранения стабильности Центробанк предоставил необходимые для ликвидности денежные средства как в национальной, так и в иностранной валюте.
«В данный момент проблемы с ликвидностью банковской системы нет, а рынок продолжает нормально действовать», - сказал он, подчеркнув, что международные партнеры положительно оценивают эти шаги.