Եթե այս տեմպը պահպանվի, մայիսի 4-ին կունենանք 2500 դեպք, իսկ մայիսի 21-ին՝ 5000. Նախարար
Կորոնավիրուսային հիվանդության դեպքերի կրկնապատկման տեմպն այս պահին 17 օր է, հայտնում է Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Եթե այս տեմպը պահպանվի, ապա մայիսի 4-ին մենք կունենանք 2500 դեպք, իսկ մայիսի 21-ին՝ 5000 դեպք:
Եվ մեր բոլորի խնդիրը մնում է նույնը՝ կոտրել տարածման տեմպը և հիվանդության տարածման օղակները: Դրա համար անհրաժեշտ է բացառել հիվանդության՝ մարդուց մարդ փոխանցումը, ամենուր սոցիալական հեռավորություն պահելով, միմյանց հետ սերտ շփման վարքագծերը փոխելով դեպի հեռավար շփումը, ինչպես նաև՝ ձեռքերը հաճախակի լվանալով և ախտահանելով ու հնարավորինս դեմքին չդիպչելով:
Ուզում եմ նաև հատուկ նշել, որ մեր կողմից թեստավորման հզորությունների մեծացումն օրական 1000 թեստի շատ բարդ և բազմաբաղադրիչ գործընթաց է եղել և երբևէ մեր երկրում օրական այսքան մեծ թվով ՊՇՌ թեստեր չեն արվել: Այս բարդ գործընթացն իր մեջ ներառում է 5 հիմնական բաղադրիչ՝ մասնագետներ, սարքավորումներ, կենսաանվտանգություն, լոգիստիկա, էլեկտրոնային համակարգ, որոնցից յուրաքանչյուրի պատշաճ ապահովումը մեծ ջանքեր է պահանջել մեր մասնագետներից: Նման հզորությունները միշտ պետք են գալու մեր երկրին հետագայում նմանօրինակ մարտահրավերներին դիմակայելու համար», - նշել է նախարարը։

Арсен Торосян: Если этот темп сохранится, то 4 мая у нас будет 2500 инфицированных, а 21 мая – 5 тысяч
18/04/2020 13:30
Темп удвоения случаев заражения коронавирусом в Армении составляет 17 дней, сообщает министр здравоохранения Арсен Торосян.
«Если этот темп сохранится, то уже 4 мая мы будем иметь 2500 инфицированных, а 21 мая – 5 тысяч случаев заражения.
Наша задача остается прежней – сломить темп и звенья распространения вируса. Для этого необходимо исключить передачу вируса от одного человека другому, сохраняя социальную дистанцию, ограничивая тесное общение и контакты, а также чаще мыть и дезинфицировать руки, избегать прикосновений к лицу.
Хочу также особо отметить, что увеличение ежедневного числа тестов до 1 тысячи было весьма сложным и многослойным процессом и в нашей стране никогда еще не проводилось такого объема ПСР тестов в день.
Этот сложный процесс включает пять основных компонентов – специалисты, оборудование, биобезопасность, логистика, электронная система, надежное обеспечение каждого из которых потребовало от наших специалистов больших усилий. Подобные мощности всегда будут нужны нашей стране для противостояния аналогичным вызовам в дальнейшем», - отметил Арсен Торосян.