Կեղտոտ, անմակարդակ արշավը, որ սկսվել է Հայ առաքելական եկեղեցու հանդեպ, համարում եմ կազմաքանդող․ Նաիրա Զոհրաբյան
20/04/2020 11:21
Մեզ համար քննարկելի չէ վեհափառի կոչը, դրա հասցեատերը դատարանն է, խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը՝ անդրադառնալով վեհափառի հայտարարությունից հետո՝ նրան ուղղված հայտարարություններին։
«Ես կարծում եմ, որ պետք է նվազագունը հարգանք ունենանք պետական և հոգևոր ինստիտուների հանդեպ։ Մեզ համար քննարկելի չէ վեհափառի կոչը, դրա հասցեատերը դատարանն է, նա էլ կորոշի՝ ինչպես վարվել։ Իսկ այն կեղտոտ, անմակարդակ արշավը, որ սկսվել է Հայ առաքելական եկեղեցու հանդեպ, համարում եմ կազմաքանդող։ Սա կասեցնել է պետք», - ասաց Զոհրաբյանը։
Վերջինս ընդգծեց, որ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու, այդ թվում՝ պաշտոնյաների համար պիտի լինի կարմիր գիծ, որից այն կողմ ոչ ոք չպիտի անցնի։ Նա ասաց, որ անհրաժեշտ է ատելության խոսքը զսպող օրենսդրական մեխանիզմներ ունենալ։
«Ես չեմ տեսել նաև եվոպական երկրներում օրեսնդրական այնպիսի կարգավորում, որը կարողանա զսպել և նպաստել ատելության խոսքը», - ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու հայտարարությանը հետևել էին արձագանքներ։

Считаю разрушительной грязную, дешевую кампанию против Армянской Апостольской церкви – Наира Зограбян
20/04/2020 11:57
Адресатом призыва Католикоса Всех Армян является суд и мы не намерены обсуждать это, заявила сегодня брифинге депутат фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян, обратившись к комментариям, последовавшим после призыва Верховного Патриарха.
«Я считаю, что к государственным и духовным институтам, как минимум, нужно проявлять уважение. Для нас призыв Верховного Патриарха не подлежит обсуждению, его адресатом является суд и суду решать, что делать. Считаю разрушительной эту грязную, дешевую кампания, которая началась против Армянской Апостольской церкви», - сказал Наира Зограбян.
Она подчеркнула, что для любого гражданина, в том числе должностных лиц должна существовать красная линия, которую нельзя переходить. Наира Зограбян отметил, что необходимы законодательные механизмы для сдерживания риторики ненависти.
«Однако даже в европейских странах я не видела такого законодательного регулирования, которое могло бы способствовать сдерживанию риторики ненависти», - сказала она.
Напомним, после заявления Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина Второго об изменении меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна последовали различные комментарии.
Вице-спикер парламента Ален Симонян заявил, что считает заявление Католикоса Всех Армян некорректным.